SPORDA ESKİLERİ GİYMEYİN

SPORDA ESKİLERİ GİYMEYİN

Hürriyet     

Spor yaparken daha önce defalarca giyilen eski tişört, şekli bozulmuş ayakkabılar tercih edenlere kötü haber!

 


Spor Uzmanı Ayfer Sağlam, yapılan sporun tam anlamıyla sağlıklı olabilmesi için kullanılan kıyafet ve aksesuarların da sağlıklı olması gerektiğini söylüyor ve dikkat edilmesi gerekenleri sıralıyor.

ÖNCE DOĞRU AYAKKABI SEÇİLMELİ

İşe önce sağlıklı bir spor ayakkabısı edinerek başlayalım. Doğru ayakkabıyı seçmek önemlidir. Çünkü ayaklarınızı yaptığınız spora uygun bir ayakkabı ile desteklemezseniz ayak sağlığınıza zarar verebilir, kalça ve diz eklemlerinde tedavisi daha uzun sürecek problemlere yol açabilirsiniz. Uzun yürüyüşe çıkarken ince ve düz babetler veya terlik giymek uygun değildir.

Uygun ayakkabıyı seçerken, ayak parmaklarınızı ayakkabı içinde rahatça oynatıp oynatamadığınıza, topuğunuzun oturup oturmadığına dikkat edin. Eğer topuk kısmında bolluk kalmış ise sürtünme oluşabileceğinden kızarıp su toplayabilir.

PARMAK İLE AYAKKABI ARASINDA BOŞLUK OLMALI

Ayağımızın en uzun parmağı ile ayakkabının ön kısmında bir parmak boşluk kalmalıdır. Sonradan ayakkabının genişlemesi düşünülerek ayakkabı alınmamalıdır. Ayakkabı ile alakalı diğer bir önemli konuda spor ayakkabı içine giyilen çoraptır.

İnce naylon çoraplar terleme ve kayma yaptığı için tercih edilmemeli, teri emen ayağı kavrayan pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Ayakkabılar yapacağınız spor türüne göre koşu veya yürüyüş ayakkabısı, salon sporları ayakkabısı (voleybol, basketbol, tenis vs.), atletizm, saha sporları, kış sporları, açık hava sporları ve özel sporlar ayakkabısı olarak sınıflandırılabilinir.

GİYSİLERİNİZ DE NEFES ALMALI

Spor yaparken eğilirsiniz, zıplarsınız, dönersiniz ve çömelirsiniz. O yüzden kıyafet seçiminde biraz tedbirli olmakta yarar var. Spordan yeterince verim almak için seçtiğiniz kıyafetin sizi engellememesi gerekir. Çok bol kesimler veya üzerimize yapışıp hareket etmemizi engelleyen darlıkta esnek olmayan kumaşlar tercih edilmemelidir.

Pamuklu teri emen kumaşların dışında son derece hafif, ütü istemeyen, leke tutmayan ve en önemlisi teri dışarıya vererek cildinizin nefes almaya devam etmesini sağlayan teknolojik kumaşları da tercih edebilirsiniz.

İÇ ÇAMAŞIRLARI SEÇİMİ NASIL OLMALI?


Spor sırasında giydiğiniz iç çamaşırı da aslında dikkat etmemiz gereken diğer önemli konulardan biridir. Özellikle bayanların göğüslere ekstra destek vermek ve rahat bir şekilde hareket edebilmelerini sağlamak için özel olarak dizayn edilmiş sporcu sutyenleri ve büstiyerleri bulunmaktadır.
Spor sutyenleri haftada 3-4 gün düzenli spor yapan bir bayanda altı ay-bir yıl kullanımdan sonra elastikiyetini ve destekleme özelliğini kaybetmeye başlıyor. Ancak birçok kadın bu sutyenleri uzun yıllar boyunca kullanmayı tercih ediyor. Oysa yıkama ve kullanmanın yarattığı aşınma etkisiyle özelliklerini yitiren sutyenler göğüsleri yeterince desteklemiyor. Peki, doğru sutyen seçilmezse ne olur? Göğüslerde sarkmalara, sırt ağrılarına ve asimetrik görüntülere kadar birçok şeye sebep olabilmektedir.

HAVA ŞARTLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI

Hava şartları da göz önünde bulundurularak yapılan kıyafet seçimi spordan alacağınız performansı artırır. Yaz aylarında ek olarak şapka, güneş gözlüğü gibi destek aksesuarlar kullanılabilir. Kış aylarında ise daha çok suya dayanıklı gore-tex kumaşlar, bere, eldiven gibi soğumanın en çok olduğu uç noktalar korunarak ısı izolasyonu sağlanmış olur. Doğru kıyafet seçimi spor sağlığınız ve spordan alacağınız verim için gereklidir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al