Sosyal medyaya göre düğün planları

Düğün planları da artık sosyal medya paylaşımları gözetilerek yapılıyor. Evlenen çiftlere özel etiketler ve sosyal medya yardımı sağlayan şirketlerin sayısı giderek artıyor.

Sosyal medyaya göre düğün planları

New York'ta yaşayan 33 yaşındaki İngiliz Jessica Lehmann, Jesse Ash ile nişanını Instagram'dan bir fotoğrafla duyururken hangi etiketi kullanacağını bile tespit etmişti: #JessTheTwoOfUs. Daha sonra düğününe davet ettiği arkadaşlarından da sosyal medyada fotoğraf paylaşırken aynı etiketi kullanmalarını istemişti.

Marka stratejisi alanında çalışan Lehmann, bu iş üzerinde epeyce kafa yorduğunu söylüyor. "İyi bir düğün etiketi çiftle ilgili çok şey anlatır. Hatırlanabilir ve komik olması önemli. Bir de kelime oyunu yapabilmişseniz çok daha iyi."

Dünyada 700 milyon aktif Instagram kullanıcısı olduğunu, günde bir milyardan fazla insanın Facebook'a girdiğini düşündüğünüzde, gençlerin düğün planları yaparken sosyal medyayı neden göz önünde bulundurduklarını anlayabilirsiniz. Günümüzde bu eğilimi değerlendiren ve giderek gelişen bir sektör ortaya çıkıyor.

Los Angeles Magazine dergisinin editörü Marielle Wakim, geçen yıl Happily Ever Hastagged adlı bir şirket kurmuştu. Düğünlerine uygun bir etiket bulması için arkadaşları sürekli ona başvuruyordu.

Etiketler Twitter, Instagram, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarında belli bir konudaki paylaşımları bulmayı sağlıyor. Wakim kurduğu şirkette, oluşturduğu etiket başına 40 dolar alıyor. Siparişler öyle çok ki her an sırada bekleyen 150 müşterisi var.

28 yaşındaki grafik tasarımcısı Allie Bertelson da geçen yıl SnapchatGeofilters'ı kurdu. Filtreler, yürüyüş, festival gibi belli bir etkinlikle ilgili fotoğraflara eklenen özel bilgiyi içeriyor. Herkes bunları yapabilir, ancak Bertelson bunu yapma vakti ya da becerisi olmayanlar için tanesi 10 dolara filtre hazırlıyor. Böylece gelin ve damat, düğün davetlilerine bu filtreleri ileterek fotoğraf ve videoları onlarla paylaşmasını sağlıyor.

İnsanlar Instagram ve Facebook'ta bunları paylaşırken dijital bir pano oluşturmak bu işi kolaylaştırabilir.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILMAMIŞSA DÜĞÜN GERÇEKTEN OLMUŞ SAYILIR MI?

Bu kesim eski kuşakların düğün geleneklerini sürdürmek istemese de düğün masraflarının sürekli artmasının nedeni işte sosyal medyanın bu sürekli fotoğraf açlığı ile açıklanabilir.  2016'da yapılan araştırmalara göre, İngiltere'de düğün masrafları 30 bin doları aşarken ABD'de bu rakam 35 bin doları buluyor.

Lehmann, düğün fikri için Pinterest sitesine bakanların beklentilerini yüksek tutup fazla masraf açabileceklerini kabul ediyor.

MÜKEMMELLİK BASKISI

Bu durum ayrıca çiftlerin sosyal medya paylaşımlarını düşünürken asıl düğün anını yaşamalarını zorlaştırıyor. Alone Together adlı kitabın yazarı ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde sosyal bilimler profesörü Sherry Turkle, telefonların dikkat dağıtıcı etkisinin sosyal ilişkilerde yakınlaşmayı engellediğini, ilişkilerin daha yüzeysel olmasına ve yalnızlığa yol açtığını söylüyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • İntihar eyleminin sadece bireyi değil, ailesini, sevdiklerini ve zaman zaman içinde bulunduğu toplumu dahi etkileyebilen yıkıcı bir eylem olduğunu bel
  • Tatilin sona erip eve dönüşün başladığı bugünlerde uzun süren seyahatler çocukların sıkılmasına neden olabiliyor.
  • Malazgirt Zaferi’nin toplumsal birlik ruhunun öneminin vurgulanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Malazgirt ruhunun g
  • Randevu Al