Sosyal medya uykusuz bırakıyor

Sosyal medya, çocukları uykusuz bırakıyor.

Sosyal medya uykusuz bırakıyor

Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen “19. Türkiye’de İnternet Konferansı”nda konuşan pedagog Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aksüt, 450 ortaokul öğrencisine yönelik yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Sosyal ağları kullanmanın uyku düzenini olumsuz etkilediğini belirlediklerini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aksüt, İstanbul ve Afyonkarahisar’da dershaneye giden 450 ortaokul öğrencisine yönelik yaptıkları ankette, çocukların internet ve sosyal ağlarda kalma süresi, kullanma amaçları ile uykuya yönelik tutumlarını araştırdıklarını belirtti. Bilgisayar ve internetin, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de oldukça faydalı bir ortam olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Aksüt, "İnternet kullanılması bireylerin yaratıcılıklarını, hayal güçlerini geliştirir, düşünce anlamında daha üretken olmalarını sağlar. İnternet, bilinçli kullanıldığında çocukların araştırırken öğrenmelerini de sağlar. Artık eğitimin de vazgeçilmez bir parçası. Sosyal ağların da çocuklar tarafından kullanımı, kendini ifade etme, yaratıcılık, sosyal yaşam becerilerini kazanma ve bireysel aktivitelerini sergilemeleri için önemli bir araç. Ancak bağımlılık ya da uykusuzluk gibi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabiliyor" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Aksüt, "450 öğrencinin 154’ünü özellikle 8’inci sınıflardan seçtik. Çünkü hem internette daha fazla zaman geçiriyorlar hem de TEOG’a hazırlanıyorlar. 20 tane soru vardı. En çok bilinen 10 sosyal ağdan hangilerini kullandıklarını, kullanım saatlerini ve alışkanlıklarını, uyku düzenlerini etkileyip etkilemediğini belirlemek istedik. Öğrenciler, uyku düzenlerinin bozulacağını, yeterince uyuyamamanın ders performanslarının düşüreceğini bilmelerine rağmen sosyal paylaşım sitelerini uzun süre kullanıyorlar." Aksüt çıkan sonuçları şöyle sıraladı: "Yüzde 38’i, 4 saat ve 4 saatten fazla sosyal medyada zaman geçirdiğini söyledi. Yüzde 25’i de ‘0-1 saat’ dedi, ancak daha fazla olduğunu düşünüyorum. Yüzde 60’dan fazlası, tanıdıklarını artırmak, haberleşmek, video seyretmek ve paylaşmak için sosyal medyayı kullanıyor. Yüzde 52’sinin Facebook, yüzde 22’sinin Facebook ve Twitter, yüzde 14.4’ünün de tüm sosyal medya ağlarında hesapları var. ‘Gündüzleri de uyukladığım oluyor’ diyenler yüzde 60. ‘Uyku sırasında başım ağrır’, ‘Yattığım yerin karanlık olmaması uykumu etkilemez’ diyenler ise yarıdan fazla. ‘Ailem internette vakit geçirmemden rahatsız olur’ diyenler yüzde 72. ‘Sabah yataktan zor kalkarım diyenler’ yüzde 75. ‘Sıklıkla ürkütücü rüyalar görüyorum’ diyenler 41.6."

EN DİKKAT ÇEKİCİ SONUÇ UYKUYA GEÇ DALMA

Cevaplarda en dikkat çekici sonucun, çocuklarda, yattıklarında ilk 20 dakikada uykuya dalamayanların oranının yüzde 50’den fazla çıkması olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Aksüt, "Yüzde 44’ü yattığında ilk 20 dakika içinde uyuduğunu söylüyor, yarıdan fazlası ise bu sürede uyuyamıyor. Zaten bu zaman diliminde uyunamazsa, uzmanlar buna uykusuzluk sendromu diyor. Çocukları aynı durumdaysa ve uykusuzluk sendromu, kas ağrısı, kemik ağrısı başlamışsa anne ve babalar mutlaka bir uzmandan yardım almalı" diyerek aileleri uyardı.

DHA

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ergenliğe girmiş çocuğa söylenmeyecek 4 şeyi sorduk.
  • Okulların tatile girmesiyle karne konusunda anne babaları uyaran uzmanlar, tepkilerin ve ödüllerin dengeli olması gerektiğine dikkat çekti.
  • “Oğlum derslerini bitirdin mi?” ya da “Kızım ödevini yaptın mı?” Ev ödevi yapmak, çocuklar için bunaltıcı bir sürece dönüşebilir.
  • İngiltere’de gerçekleştirilen ilginç araştırma...
  • Uzman klinik psikolog Serkan Elçi, anne ve babalara tercih dönemi için önemli uyarılarda bulundu.
  • Uzmanlar sınavda başarılı bir sonuç sınav öncesi ve sınav anında neler yapılması gerektiğine ilişkin önemli tüyolar veriyor. İşte altın öneriler…
  • Randevu Al