'Sosyal medya paylaşımlarınıza dikkat edin'

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ankara saldırısını değerlendirdi…

'Sosyal medya paylaşımlarınıza dikkat edin'
Paylaş:

İşte Tarhan’ın açıklamaları…

Şuanda yaşananları iki boyutuyla değerlendirmek gerekir.

Toplum psikoloji yönü ve psikolojik savaş yönüyle. Toplum psikoloji olarak son Ankara olayı insanlarda öfke, üzüntü duygularını ortaya çıkardı.

Olayların ardından toplumda bu duyguların ortaya çıkması doğal. Önemli olan duygular karşısında doğru tepkinin veriliyor olması.

PSİKOLOJİK SAVAŞ BOYUTUNDA 'Sosyal medya paylaşımlarınıza dikkat edin'

Psikolojik savaş, 'silahtan başka her şeyin silah olarak kullanılması' olarak tanımlanır. İnsanların ruh haline etki ederek bazı psikolojik hedefler belirlenir.

O hedeflere ulaşılması için olaylar düzenlenir. Psikolojik savaş bağlamında kara, beyaz, gri propaganda teknikleri vardır. Bu dönemde terör metot olarak silahlı propaganda metodunu seçerek, silahlı eylemler yapıyor. Böylece kendinden bahsettirmek, kabul ettirmek ve söz sahibi olmaya çalışıyor. Bu yöntemle de ayrıca devleti aciz ve güçsüz göstermeye çalışıyor. Toplumda devlet uyudu mu, neden önlem alınmıyor algısıyla bu yönde sorular sormaya başlamasını hedefliyor.

Devlete karşı yılgınlık, güçsüzlük ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bundan faydalanmak istiyorlar.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINA DİKKAT!

Resmi bir açıklama olmadıkça insanların sosyal medyada algı değiştirime amaçlı paylaşımları dikkate almaması, gerçek olgulara göre hareket etmesi gerekiyor.

Gerektiğinde zaten emniyet birimleri açıklama yapar. Her algı operasyonuna inanırsak gerçekler değişir, hayatımız altüst olur. Resmi açıklamalara göre algımızı oluşturalım, söylentilere göre değil. Yoksa kendi kendimize zarar vermiş oluruz.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: