SOSYAL İLİŞKİLERİ ÖLDÜRMÜYOR

SOSYAL İLİŞKİLERİ ÖLDÜRMÜYOR

REUTERS

Yapılan araştırma, düşünülenin aksine internet ve yeni iletişim teknolojilerinin sosyal ilişkileri yok etmediği belirtiliyor.

Pew internet araştırma merkezinin ABD'nin doğusundaki Pennsylvanya  eyaleti üniversitesine yaptırdığı araştırma, internet kullanan Amerikalıların, 25  yıl öncesiyle karşılaştırıldığında daha fazla yalnızlık çekmediğini ortaya  koyuyor.

2512 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmada, yalnızlaştırdığı ve  insanlar arası ilişkileri bozduğuna dair ithamların aksine, internet ve yeni  iletişim teknolojilerinin kişileri daha da sosyalleştirdiği vurgulanıyor.

Araştırmaya göre, cep telefonu ve internetteki Facebook gibi sosyalleşme  ağlarını kullananlar, internet ve yeni iletişim teknolojilerinden haberdar  olmayanlara nazaran insanlarla daha fazla ve çeşitli ilişki kuruyor.

Araştırmayı kaleme alan Keith Hampton ve Lauren Sessions, "Yaptığımız  araştırma, bugünkü yalnızlık oranının, halkın daha internet ve cep telefonu  kullanmadığı 1985 yılındakinden farklı olmadığını gösteriyor" dedi.

Profesör Hampton, araştırmanın, sosyal yalnızlık ve yeni teknoloji  arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk araştırma olduğunu söyledi.

Hampton, "İddia edilenin tam aksine, araştırma, internet ve cep telefonu  kullananların önemli sosyal yararlar elde ettiğini, Amerikan toplumunun sadece  yüzde 6'sının konuşmak için muhatap bulamadığını ve yüzde 12'sinin de sırdaşı  olmadığını ortaya koyuyor" diye konuştu.

Hampton, araştırmanın, cep telefonu kullananların veya internet üzerinden  fotoğraf değiş tokuş edenlerin, elektronik mesaj yoluyla görüşenlerin daha fazla  sosyal ilişkilere sahip olduklarını gösterdiğini açıkladı.

İnternetin sağladığı yararları sıralayan araştırmaya göre, internet  üzerinden fotoğraf gönderenler farklı siyasi görüşten kişilerle tanışma imkanı  buluyor, blog açanlar ise farklı ırktan insanlarla tanışma fırsatı buluyor.

İnternet kullanıcılarının, kullanmayanlardan daha fazla park ve kafelere  gittiğini ortaya koyan araştırmaya göre, insanlar yılın 210 gününü yüz yüze  görüşerek geçiriyor.

Araştırmada, Facebook veya MySpace kullananların komşularıyla daha az  görüştüğü de belirlendi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al