Sosyal fobi bozukluğuyla ilgili önemli notlar

Paylaş:

Yüzünde titreme, ellerinde terleme olması belirtilerin içinde en önemlileridir. Bunu fark edebilen öğretmenler de aileyi bilgilendirebilir. Bu çocuklar göz teması kuramaz ve bilgisini tam olarak ortaya koyamaz.

İlkokulda öğretmenler nasıl fark edebilir?

Çocuk utangaçtır, derste kendini ortaya koyamaz, soru sorulmadıkça kendisi de sormaz ve konuşmaz, kendisine sorulduğunda çekinerek, utanarak, sıkılarak kısa cümlelerle cevap verir, göz teması kurmaz, bilgisini tam ortaya koyamaz. Bu nedenle yazılı ve sözlü sınav başarısı arasında çok fark olan öğrencilerin bu anlamda değerlendirilmesi lazım...

Ders başarısında düşüklük olan, kapasitesini gösteremeyen, arkadaş ilişkilerinde güçlükler çeken, karşı cinsle ilişkide utanma yaşayan, grupta tek başına kalan ve bir arkadaşlık kurup sürdüremeyen ancak arkadaşlarının yanında yer alarak diğerleri ile ilişki kurabilen çocuklar hemen fark edilebilir. Sosyal fobik bir çocuğun tamamen yalnız kalması da mümkündür zaten ve bu da öğretmenin anlamasını sağlayabilir.

Çocuk fobik olduğunu hangi sorunlarla anlar?

Yalnızlığa bağlı depresyon, kendine güvende düşüklük, sosyal beceri eksikliğini fark edebilir, kendini yetersiz gibi algılar, bir eksikliğinin olduğunu bilir çünkü ilişki kuramaz, sürdüremez, yeni tanıştığı biriyle ilişkisini sürdüremez, sohbeti başlatamaz, dinleyici konumda kalır bu da kendine güvenini düşürür. Depresyon ise ikincil olarak gelişir.

Sosyal fobik kişinin yaşam kalitesi düşer

Güven anlamında başka bir sorun yoksa özel öğrenme ile ilgili güçlük yoksa başarı bakımından çok az kişi olumsuz etkileniyor. Genel onlamda çok büyük sapmalara neden olmaz sosyal fobi. Ancak, yaşam kalitesi düşer, işe girerken ya da girdiği işteki ilişkiler kariyerini sürdürmesinde güçlükler yaratır veya kendi işini yürütüyorsa, kendini ortaya koyamıyorsa bunlar ciddi sorunlar yaratır.

Terapiler psikolog eşliğinde yapılmalı

Hata yapmak istemeyen, mükemmelliyetçi kişilerde aslında irrasyonel düşünce oluyor ve terapide bunlar düzeltiliyor. Eleştirileceğim, dışlanacağım şeklinde, zemindeki olumsuz düşüncelerin daha sağlıklı olanla değişmesi gerekiyor ve bunlar terapiler aracılığıyla oluyor. Terapilerin ise psikolog eşliğinde olması gerekiyor.

Sosyal fobi tedavisinde ilaç ve psikoterapi

Bir yıl 6 ay arasında kullanılan ilaçların oldukça etkili bir tedavi olduğu söylenebilir. Antidepresan grubundan ilaçlardır bunlar. Vakaların yüzde 70-80'inde belirtileri ortadan kaldırıyor. Fobik belirtileri ortadan kaldıran türden ilaçlardır. Diyelim ki, sosyal fobik bir konuşma yapacak. İşte bu performanstan bir saat önce ilacı kullanılması öneriliyor. Bedensel belirtiler yaşanmayınca kişi zihnini de daha rahat kontrol ediyor doğal olarak. Ama altta yaşanan düşüncenin terapi ile ortadan kaldırılması önemlidir.

UZM. DR. SEMRA BARİPOĞLU
UZM. PSK. YILDIZ BURKOVİK


KAYNAK: //www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=35955