SORUNU OLANLAR SÖMÜRÜLÜYOR

SORUNU OLANLAR SÖMÜRÜLÜYOR

ANKA

Gerek internet gerek yazılı ve görsel medya olanakları kullanılarak cinsel sorunu olan hastalar sömürülüyor.

Uzm. Dr. Ejder Akgün Yıldırım, cinsel sorunların tedavisinde etik dışı uygulamaların olduğunu belirterek, "Herhangi bir mesleki yeterliliği olmayan kişilerce gerek internet gerek yazılı ve görsel medya olanakları kullanılarak cinsel sorunu olan hastalar sömürülmektedir" dedi.

Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından düzenlenen Ulusal Psikiyatri Kongresi ve Cinsel İşlev Bozuklukları Sempozyumu'nda cinsel sorunların tedavisi ve ruh sağlığı yasası ele alındı. Uzm. Dr. Ejder Akgün Yıldırım burada konuya ilişkin yaptığı konuşmada, Türkiye’de her üç kişiden birinde cinsel sorun bulunduğunu ifade etti ve fakat cinsel işlev bozukluklarının tedavi edilebilir sorunlar olduğunu vurguladı. Cinsel sorunların sıklıkla eşte de soruna yol açtığını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bu kadar yaygın olan ve sosyal sorunlara da neden olan cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde ülkemizde yeterli olanaklar bulunmamaktadır. Ayrıca cinsel toplumsal bazı tabular nedeniyle hekime ifade edilmemekte ya da cinsel sorun yok sayılmaktadır. Cinsel sorun tedavisinde yaşanan aksaklıklar giderek ağırlaşan bir halk sağlığı sorununa dönüşmektedir. Bu açıdan medyanın sorumluluğu kritik önemdedir. Uygun olmayan tedaviler ehil olmayan kişilerin eliyle yürütülmektedir. Yüzlerce umut taciri çıkmıştır. Herhangi bir mesleki yeterliliği olmayan kişilerce gerek internet gerek yazılı ve görsel medya olanakları kullanılarak cinsel sorunu olan hastalar sömürülmektedir.Bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek ve uygun tedavi olanaklarını sağlamak bizler için öncelikli kamusal görevdir. Tüm kurum, kuruluş ve duyarlı insanları bu ciddi halk sağlığı sorununun çözümünde emek vermeye çağırıyoruz."

"RUH SAĞLIĞI YASASI’NA İHTİYAÇ VAR"

Sempozyumda, Ruh Sağlığı yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan, Dr. Şeref Özer de, ülkede ruh sağlığı hizmetlerinin yetersiz olduğunu söyleyerek, ruh sağlığı politikalarını çağdaş bir tıp ve sağlık anlayışı çerçevesinde yeniden biçimlenmesi gerektiğini belirtti.

Özer, "Ülkemizin temel gereksinimi en kısa zamanda "Ruh Sağlığı Yasası" çıkarmaktır. Toplum genel olarak ruh sağlığının önemini, ruh sağlığı ile ilgili kavramları ve ruh sağlığı hizmetini nasıl alabilecekleri yönünde yeterli bilgiye sahip değildir.Yöneticisinden tüm bireylerine her ülke insanının bu bilince erişmesi ana hedeflerimizden biri olmalıdır. Bu sorunların aşılması kamusal nitelikli, eşit, ücretsiz, ulaşılabilir ve kapsayıcı bir ruh sağlığı hizmetinin yaşama geçirilmesini zorunlu kılmaktadır" dedi. (ANKA)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al