Sorunlarını Benimle Paylaşmıyor

Sorunlarını Benimle Paylaşmıyor

Sorunlarını Benimle PaylaşmıyorTaha Erzurum- 5 yıllık evliyim. Eşim çalışan bir bayan. Kendi isteği ile yorucu bir işte çalışıyor. İşyerinden gergin geldiği her gün cinselliği ikimizde severek yaşadığımız halde çok gergin oluyor ve elinde olmadan kasılmalar oluyor. Bu gerginliği yaşamadığı zaman cinselliğimiz gayet düzgün geçiyor. Eşim iş yerindeki gerginlik ve sorunları benimle paylaşmıyor ben bunu cinsellikte yaşadığımız kilitlenmeden anlıyorum. Bu kilitlenme ileride geçer mi yoksa iş değiştirmeyi düşünmeli miyiz? 

- Eşinize kendisiyle iş yaşantınızı paylaşmasının sizi değiştirmeyeceğini anlatmalısınız. Bazen eşler bir diğerini koruma amaçlı oluşan olumsuzlukları anlatmak istemezler. Bu durumun sizi üzdüğünü ve sizinle paylaştığında daha huzurlu olacağınızı kendisine anlatın. Belki de çalışan bir bayan olması sebebiyle işe gitmesini uygun görmeyeceğinizi düşünüp söylemekten çekiniyor olabilir. Yani işini kaybetme kaygısı yaşıyordur. Öncelikle eşinize işe gitmesini istemeyeceğinizi sanmamasını söylemenizi öneririm; sanırım sonrasında sizinle daha rahat paylaşımda bulunacaktır. Yaşanan hadiseler doğal olarak beraberlik sürecine yansır. İş değişiminden ziyade öncelikle olayı öğrenip alternatif çözümler üretmekte fayda olduğu kanaatindeyim.

 

Selam ben 21 yaşında genç bir kızım. Ben erkek arkadaşımla ilk çıktığımda bana olan dokunmalarından büyük zevk alıyordum kendisi de aynı şeyleri bana söylüyordu. Daha sonra cinsel ilişkimiz ilerledi ve 1 yıldır devam ediyor. Son zamanlarda cinsellikten kaçmaya başladı. Kendisine sorduğumda kabullenmek istemedi ve sonunda artık sana karşı cinsel bir şey hissetmiyorum dedi. Cinsellikte böyle bir durum normal midir? 

- Cinsel ilginin eksilmesi veya partnere karşı kalmaması doğaldır. Yaşanan beraberliklerde her zaman aynı duygular eşlik etmez. Karşılıklı olarak bireylerin birbirlerine ilgileri başlangıçtaki gibi olmayabilir. İlişkinin içeriğine bakmak ve nelerin bu değişime sebebiyet verdiğini bulmak önemlidir. 1 yıllık bir ilişkide kişiler birbirlerini belirli bir oranda tanımışlar demektir. Dolayısıyla farklı paylaşımlara da ilgi göstermek gerekli. Belki de ilişkinizde bu diğer paylaşımları birlikte yeterli ölçüde yapamadınız. Diğerleri denince; arkadaşlıklar, dostluklar, ilgi alanları, ilişkide canlılık gibi çeşitli alanları kapsar. Beraberliklerin devamı bu alanların hepsinin dengeli kullanımına bağlıdır.

 

 19 yaşında nişanlı bir bayanım. Nişanlımla bire bir  ilişki hariç çoğu şeyi yaptık. Sevişme sırasında onun boşaldığını fark ediyorum ama ben hiç bunu yaşamadım. Evliliğimizde de bunu yaşamaktan korkuyorum. Bunun sebebi neden kaynaklanabilir acaba? Orgazm olabilmemim için öneriniz olur mu? 

-Her kadının farklı tepkileri vardır. Bazı kadınlar çok kolay orgazm olurken bazı kadınlarda bu süreç daha uzun sürebilir. Kimisinde genital organların direkt olarak uyarılması önemlidir, burada ön sevişme durumunun her iki kişi içinde canlı ve sıcak olması önemlidir. İlişki de kadında en önemli durum beyninin karşısındaki erkeği kabul etmesi ve ona duygusal olarak bağlanmış olmasıdır. Bu duygusal bağlanma bedensel bağlanmanın daha da kaliteli olmasını sağlar.Eşler birbirlerinin vücudunda hassas olan bölgeleri bilirlerse orgazm yaşanabilir ve her kişi için bu bölgeler farklıdır farklı uyarımlar gereklidir. Bu nedenle öncelikle kişiler kendi bedenlerini tanıyabilmelidirler, o zaman karşılıklı olarak bedenin nelerden etkilendiği bilindiğinde orgazm gerçekleşir. 

 

34 yaşındayım. Bayanları karşı kendini ifade edemeyen, içe dönük olarak yaşayan bir kişiyim. İş yerimde pek çok bayan var ama yemekte onların masasına bile oturamıyorum. Bir şey sorduklarında hemen kestirmeden cevap veriyorum ama onlardan beğendiğim kişileri düşünmemeden de edemiyorum. Haftada en az üç kez rüyada boşalma yaşıyorum. Bu bir hastalık mıdır? 

-Çekingen bir yapınız var. Özellikle zorlansanız da konuşmaya gayret edin siz kısa konuşup hemen konuşmayı kestikçe gözünüzde iletişim daha da büyür. Konuşmayı ilerlettikçe bayanlara karşı da daha rahat olmaya başlayacaksınız. Beğendiğiniz kişilerin olması elbette ki doğal olduğu gibi düşünmeniz de son derece doğal. Uyku bir nevi şarj olmak demektir doğal olarak rüya da bu mekanizmanın bir işlevidir ve rüyalar insanın iç duygularının ve beklentilerinin bir yansıması olarak da karşımıza çıkmaktadır. Cinsel içerikli rüyaların görülmesinin doğal olduğu gibi rüyada boşalma da doğaldır ve  bir hastalık değildir.  

 

 Nazan  Fethiye- Merhabalar. 15 yıllık evliyim. Eşim kimi zaman çok uysal kimi zaman çok kızgın. Bunun nedeni de cinsellik. Eve gelir gelmez hemen cinsellik istiyor. Gün içinde 9 ve 12 yaşlarında çocuklar olduğundan her zaman anında cevap veremiyorum. Eşim bu durumda çok öfkeli oluyor. Benim sorum evlilikte önemli olan cinsellik mi yoksa karşılıklı iletişim mi? Eşim kızgın iken ben tam bir iletişim sağlayamıyorum. Nasıl davranmam gerekir? 

- Evlilikte öncelikle saygı ve dürüstlük ile birlikte beraberliğe özen gösteren sağlıklı iletişim gereklidir. Evlilik sadece cinsellikten ibaret değildir. Evlilik: yaşantının pek çok yönünün birlikte yaşanması ve bu noktada birbirine verilen destek ile sevgi ve saygının bileşkesidir.Kadın da erkek de iletişim içinde olmalıdır. Bu iletişim sadece tensel olmamalı özellikle de seks öfke ile birlikte olmamalıdır. Yansıtılan sevgi ve arzu olmalıdır. Eğer sürekli öfke yansıtılırsa öfkenin yansıtıldığı kişi bu öfkeyi dindirebilmek amaçlı seksin kullanıldığını gördüğünde ilişkide soğuma başlar ve uzaklaşmalar görülür. Elbette ki seksin rahatlatıcı olduğu gerilimi boşalttığı herkesçe bilinen bir gerçek ancak gerilimin boşalması için tek başına bir seçenek değildir. Gerilimi azaltacak pek çok örnekler olabilir bununda seçimini kişilerin ilgi alanları belirlemektedir. Eşinizle bu konuyu konuşun, en sağlıklı evlilikler her iki bireyin karşılıklı paylaşımlarının uygun zamanlarda olmasıyla sağlanır. Eşinizin en rahat olduğu bir durumda iken duygularınızdan ve ne hissettiğinizden bahsedin. Unutmayın 15 yıllık eşinizle karşı karşıyasınız başkasıyla değil. Belki de bu aralar eşiniz daha gergindir onu da dinlemeye anlamaya çalışın. Eğer tüm bunlar değişimi sağlamamışsa mutlaka aile terapistine başvurmanız gerekmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al