SORUNLARDAN KONUŞMAYIN

SORUNLARDAN KONUŞMAYIN

AFP        

Araştırmaya göre, arkadaşınızla sürekli  kişisel sorunlardan bahsetmek, stres ve depresyona yol açabiliyor.

 


Kişisel sorunlarını arkadaşlarıyla paylaşmayı  rahatlamanın bir yolu olarak görenleri şaşırtacak bir araştırmaya göre, sürekli  kişisel sorunlardan bahsetmek, stres ve depresyona yol açabiliyor.

İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan bir araştırmada, kadınların  akranlarıyla birlikte yaşama alışkanlığının, stres hormonu olarak da bilinen  kortizolün gerektiği zamanda doğru şekilde çalışmasında bazı güçlüklere yol  açtığı belirtildi.

Oklahoma Üniversitesi'nden psikolog Jennifer Byrd-Craven, kortizolün  çalışmasındaki zorlukların, kadınların, arkadaşlarıyla birlikte oldukları  zamanlarda aşırı derecede kişisel sorunlarını tartışma eğilimine girerek  fazlasıyla kendilerine konsantre olmalarından kaynaklanıyor olabileceğine dikkati  çekti. Byrd-Craven, "Olumsuz duygulara yoğunlaşmanın gerek fiziksel, gerekse  psikolojik açıdan insana zarar vereceğini" kaydetti.

Uzmanlar, iyi bir sohbetin sağlıklı olabileceğini ancak kişisel  sorunların tartışılmasının sürekli tekrarlanması durumunda zarar verici bir hal  alabileceği uyarısında bulunuyor.

İkişer gruplara ayrılan 88 kadının katıldığı araştırmada, katılımcıların  bir bölümünden çözüme yoğunlaşarak oturup kendi sorunları hakkında konuşmaları,  diğer gruptan ise bir dinlenme merkezi tasarlamak için birlikte çalışmaları  istendi.

Bir çözüme ulaşmaksızın sürekli problemleri üzerinde tartışan çiftlerde  kortizol seviyesinin yükseldiğini gözlemleyen bilimadamları,

Derdini paylaşma ihtiyacında olanların arkadaşlarına koşabileceğini  belirten uzmanlar, bununla birlikte konuşmalarda sorun üzerinde değil çözüm  üzerinde yoğunlaşılması tavsiyesinde bulundu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al