SORUN DEPRESYON OLABİLİR!

SORUN DEPRESYON OLABİLİR!

Milliyet

Evlilik sürecinin zaman içinde çatışmaların olduğu bir ortama dönüşmesi eşleri evlilikleri üzerine düşünmeye zorlayabiliyor.

 


TÜİK ( Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre son yıllarda boşanma oranları hızla artıyor . Bu oranın yüksekliği hepimiz için  endişe verici. Dağılan aileler.. mutsuz, hayal kırıklığı  yaşayan  ve  güvensiz bireyler .. ortada kalan veya  bir tercih yapmakla baş başa bırakılan çocuklar.
Tüm bu değişimleri  uzman olarak   üzülerek izlesek de ailelere verdiğimiz destekle, yazdığımız bilgilendirici makalelerle  gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz.

Danışmanlık için  başvuruda bulunan  eşlere  : "Ne kadar zaman önce  sorunların başladığını ,  Bu sorunları ortaya çıkaran bir olay olup olmadığını düşünmelerini  istediğimizde  ilginç cevaplarla karşılaşabiliyoruz.

Çatışmaların başlangıcı bazen ailenin  yaşadığı maddi sorunların olduğu bir döneme , bazen bir hamilelik sürecine , bebek veya bir yakının  kaybına , bazen de eşlerden birinin artan  iş temposuna bağlı olabiliyor. Bu süreçler evlilik için riskli dönemlerdir. Eşlerden birinin  bu dönemlerde yaşadığı olumsuz duygular diğer eşe yansıyabilir.

Yaşanan duygusal değişimlere bağlı olarak eşlerden birinin veya her ikisinin bu duygular konusunda dikkatli hareket etmesi gerekir. Diğer eşin yaşadığı   duygusal zorlanmaların aşılmasında verilecek destek veya dönemsel bir anlayış evliliği kurtarabiliyor. Sıklıkla karşılaştığımız,  eşlerin bu süreçlerde birbirindeki bu  duygusal değişimleri fark edememeleri.

Diğer eşin zor bir dönemde olduğunu göremeden beklenti içine girmek o kişiyi fazlasıyla yorabilir ve zamanla o kişiyi de olumsuz duygulara sürükleyebilir.

Eşlerden birinin yaşadığı  yoğun olumsuz duygular bazen bize bir depresyonu  işaret edebiliyor. Eşler  bu durumun tabi ki farkında olamıyor.  Sorunu "bir depresyon süreci"  olarak değil eşinin kendisi ile eskisi gibi ilgilenmemesi , artık onu sevmemesi olarak yorumluyor. Depresyonda olan eş de;  eşinin kendisini anlamadığını, onu  artık yorduğunu , ondan çok şey beklediğini  , buna enerjisinin olmadığını ve artık bu evliliğe devam etmek istemediğini ifade edebiliyor.  İşte boşanmaya giden bir evlilik ..  nedeni kişilerin anlaşamaması , birbirini sevmemesi  veya evlenirken yanlış bir karar vermesi  değil, eşinin   içinde bulunduğu zorlu dönemi görememesi .

Bu nedenleri  bilimsel olarak ortaya koyduğumuzda sorunun asıl kaynağını gören eşler  bu olumsuz havadan yavaş yavaş kurtularak evlilikleri için yeniden düşünmeleri   ve hızlı karar vermemeleri gerektiğini fark ediyor. Bu dönemde olan benzer evliliklerde  önerimiz ; eşlerin  boşanma  gibi bir kararı hemen vermemesi . Bu tip önemli kararlar kişinin ruhen  sağlıklı olduğu, sağlıklı  düşündüğü dönemlerde  verilmelidir. Bu  şekilde verilen kararlar  hem kişinin yaşamı hem de çocukların psikolojisi için daha doğru olacaktır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al