Sonunda kelliğe çare bulundu mu?

Ecza şirketi, kelleşmiş erkeklerin kaybettikleri saçlarını yeniden kazanmasını sağlayan bir ilaç geliştirdiklerini ve tedavinin ilk deneylerde önemli başarı gösterdiğini açıkladı.

Sonunda kelliğe çare bulundu mu?

Bu ilacın genellikle erkeklerde görülen ancak nadiren kadınlarda da rastlanabilen Androgenetik alopesinin tedavisi için özel olarak geliştirildiği açıklandı.

ANDROGENETİK ALOPESİ NEDİR?

"Androgenetik Alopesi" erkeklik hormonu olan androjenler tarafından etkilenen, genetik yatkınlığı olan kişilerde ergenlik sonrası dönemden itibaren herhangi bir yaşta başlayabilen ve öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisinin geri çekilmesi ile sonra da tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan durumdur. Erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen Androgenetik alopesi (AGA) sadece erkeklere özgü bir problem olmayıp kadınlarda da görülür. Erkeklerde ve kadınlarda en sık rastlanan saç dökülmesi türüdür. Bu tip saç dökülmesinde, alın veya baş orta bölümünde belirgin bir şekli takip eden aşamalı saç kaybı gözlemlenir. Buna neden saç köklerinin DHT’ye karşı genetik olarak belirlenmiş hassasiyetidir.

İlacın 18-55 yaş arası 302 erkek üzerinde denendiği açıklandı. Erkeklerin üç gruba ayrıldığını ve bir gruba Placebo, bir gruba 0.15’lik, diğer gruba ise 0.25’lik solüsyon verildiğini belirtildi. (Plasebo hiçbir iyileştirici etkisi olmadığı halde, denenen asıl ilacın etkisini kıyaslamak amacıyla hastaya verilen madde olarak tanımlanıyor.) Erkeklerin ilacı 90 gün boyunca her gün kullandığı ve 45 gün ara verdikten sonra yeniden almaya başladığı belirtildi.


Şirket deneye katılan ve Placebo değil de gerçek ilacı alan tüm erkeklerin ilacı kullanmaya başladıktan 135 gün sonra saçlarının yoğunluğunun ve sayısının arttığını tespit ettiklerini söyledi. Placebo alan erkeklerin ise saçlarının sayısında azamla görüldüğü belirtildi. İlaçla ilgili bulgular Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin yıllık kongresinde açıklandı.

DAILY NEWS

Paylaş:



Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al