SONU HEPATİT B OLMASIN!

SONU  HEPATİT B OLMASIN!

Milliyet

En yaygın hepatit türü olan B enfeksiyonundan korunmanın yollarını biliyor muydunuz? Mutlaka okuyun…

 


En yaygın hepatit türü olan B enfeksiyonunun azaltılması halinde buna bağlı kanserlerde azalma yaşanacağını belirten uzmanlar, başta el yıkama gibi hijyen kurallarına uyulmasını ve cinsel ilişkide korunmayı öneriyor.

Diğer ilgili haberlerMenopoz döneminde seks!Seks yapmak için 10 iyi neden!Sağlıklı ve kaliteli seksin sırrı!Seks bazen de acıtır!Seks beyinde başlıyor!Daha iyi seks için ne yemeli?

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi,  Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül, hepatit enfeksiyonlarının nasıl   bulaştığını anlattı.

* Türkiye’de üç milyon kişinin sorunu   Hepatit B’nin bulaşma yolları nelerdir?
Cinsel temas ve kan ürünleriyle bulaşma   yolları ilk sırada. Bunlara ek olarak, aile içi çok    yakın temasla de bulaşabiliyor. Yurt dışıyla karşılaştırıldığında, Türkiye’de kalabalık aileler, aile içi çok yakın temas öne çıkan farklı bulaşma yolları.  Bazı ülkelerde damar içi ilaç kullanımı ve madde  bağımlılığı çok daha yaygın olduğu için Hepatit B daha çok bu yolla bulaşıyor.

* Bulaşma şekilleri bölgelere göre değişiyor mu?
Bulaşma şekilleri, sosyo-kültürel özellikler ve bölgesel coğrafyaya göre değişiklik gösteriyor. Ülkemizde, eğitim düzeyi düşüklüğü genellikle sosyo-kültürel düzeyle paralel. Hane halkı sayısının artması ve küçük evler, yakın temas sonucu enfek-siyon ihtimalini artırabilir. Bu durum sosyo-kültürel düzeyi düşük olan kesimlerde görülüyor. Ayrıca bu grupta prezervatif kullanma eğilimi daha düşük.

* Hepatit B virüsü nasıl bir virüs?
Hepatit B virüsü, başka bazı virüslere göre daha uzun süre canlı olarak kalabiliyor. Dış ortamlarda ve cansız yüzeylerde yedi güne kadar canlı kalabiliyor. Virüsün bu özelliği de bulaştırıcılığını artırıyor. Diğer yandan, uygun dezenfektan ve sabun kullanımıyla etkisiz hale gelebiliyor. Sık el yıkama yine önemli bir koruyucu aktivitedir.

* Aşılama dışında bulaşmayı önlemenin  diğer yolları var mı?
Kişisel hijyen kavramının gelişmesi gerekiyor. Korunmalı cinsel ilişki de kişisel hijyen önlemleri arasındadır ancak insanlar bunun farkında olmayabilir. Korunmalı cinsel ilişkiye ek olarak, kan teması ülkemizde en yaygın görülen bulaşma yollarının başında geliyor. Uygun olmayan şartlarda yapılan diş tedavisi de Hepatit B geçişi için önemlidir.

* Hepatit B en çok hangi  yaş grubunu etkiliyor?
En çok 30-50 yaş grubunda görülüyor. Risk orta yaşların sonuna doğru daha da artıyor. Çünkü yıllar içinde daha çok Hepatit B virüsüne maruz kalma olasılığı artıyor. Aşılama sayesinde yeni kuşaklarda ciddi ölçüde azalması bekleniyor.

* Cinsel ilişkiyle geçiş kaçıncı sırada yer alıyor?
Cinsel ilişkiyle bulaşma, ilk sıralarda yer alıyor. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde cinsel bulaşma ilk sıralarda. Bu açıdan HIV/AIDS’in yaygın olduğu Uzak Asya ülkelerinde Hepatit B'nin de yüksek olması dikkat çekicidir.   Ülkemizde, Hepatit B virüsünün yaygınlığı HIV/AIDS ile karşılaştırılmayacak kadar fazladır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al