Solaryum uyuşturucu etkisi yapıyor

Solaryum uyuşturucu etkisi yapıyor
Haber9Tüm uyarılara rağmen bronzlaşma hevesiyle birçok insan solaryum cihazlarını kullanmaya devam ediyor. Bilim adamları son olarak solaryum cihazlarıyla bronzlaşmanın beyinde hasar oluşturabileceğini keşfetti. Southwestern Tıp Merkezi'nden bir grup gönüllü üzerinde araştırma yapan ekipte, gönüllüler iki seans solaryum cihazına girerek bronzlaştılar. Seansların birinde UV filtresi kullanılarak UV ışınları bloke edildi. Bir diğer seansta ise filtre kullanılmadı ve deneklere bu bilgi verilmedi. Bu sırada gönüllülere her seanstan sonra kendilerini nasıl hissettikleri soruldu ve beyindeki kan akımında ölçüm yapıldı. Gönüllülerin UV ışınına maruz kaldıkları zamanlarda beyin aktivitelerinin alkol bağımlıları ya da uyuşturucu kullananlarınki gibi olduğu görüldü. Dr. Bryon Adinoff "solaryum insan beyninde ödül alıyormuş gibi bir etki yaratıyor." dedi. Ayrıca 30 yaşından genç ve yılda 10 kere solaryuma girenlerin cilt kanserine yakalanma oranı da diğer insanlara göre 8 kat daha fazla. Hürriyet
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al