SOĞUKTA YAŞAYANLAR ZEKİ

SOĞUKTA YAŞAYANLAR ZEKİ

Sabah

ABD'de yapılan araştırma, soğuk yerlerde yaşayanların IQ'sunun sıcak yerlerde yaşayanlara oranla daha yüksek olduğunu gösterdi.

 


Soğuk hava sizi depresyona mı sokuyor? Kışın hep güneye gitmeyi mi düşünüyorsunuz? Bu kadar heves etmeyin! ABD'de yapılan araştırmaya göre; soğuk yerlerde oturanların IQ'ları sıcak yerlerde oturanlara göre daha yüksek! Beynin soğuk sevdiğini gösteren araştırma, ABD'nin 48 eyaletinde yapıldı. Üçüncü sınıf ile son sınıf öğrencileri üzerinde yürütülen çalışma, soğukta insan beyninin performansının daha arttığını gösterdi. Missori Üniversitesi'nin araştırması Psychological Raports adlı tıbbi dergide de yayımlandı. Araştırmacılar önce yıllık ortalama sıcaklıkları ölçtü, sonra öğrencilerin IQ'larını karşılaştırdı. Dereceler düştükçe IQ'ların yükseldiği ortaya çıktı. 2006'da 120 ülkeyi kapsayan araştırmada da benzer sonuçlar çıkmıştı. İsveç ve Norveç gibi soğuk ülkelerdeki halkın beyin kapasitelerinin daha yüksek olduğu vurgulanmıştı.

DERS İÇİN İDEAL SICAKLIK 22


Türkiye'de de uzmanlar beynin soğukta çok daha iyi çalıştığı yönünde fikir birliği yapıyor. "Beyindeki nöronların da daha iyi çalışması için soğuğa ihtiyacı vardır" diyen Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, sözlerine şöyle devam etti: "Dolayısıyla soğuk iklimler, orada yaşayanlara beyinlerinin alışması için daha ideal bir ortam hazırlar. Hatta öğrencilerin çalıştıkları oda ısısını 22 derecenin üstünde bir sıcaklığa çıkarmamaları optimum öğrenme yeteneği için çok önemlidir. Dolayısıyla, sıcak mevsimlerde özel soğutma tertibatları ile soğutulmuş oda ve sınıflar, beyin performansı açısından ideal ortamlardır."

Çocuklarda etkili

Şenay Yılmaz
(Çocuk Gelişim Uzmanı): Vücudun soğuk havaya alışması çocukların algılarını geliştirir. Çocuğun, bebekliğinden itibaren sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama geçişi esnasında problem çözme becerisi artar. Bunu erken çağlarda fark eden çocukta ilişkilendirme, problem çözme becerisi gelişir. Bu da dolaylı olarak IQ'yu etkileyeceği için ileride daha zeki birisi olmasını destekler. Bu bağlamda, çocuğun zekâsını olumlu etkiler diyebilirim.

Depresyon artar


Doç. Dr. Serdar Dağ
(Nörolog): Sıcak ortamlarda öğrenme azalır. Depresyon eğilimi artar. Sıcak ortamda dopamin (vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasal) artar, dikkat dağılır. Bu sebeple, soğuk yerler, öğrenmek için çok daha uygun yerlerdir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al