SOĞUK DUŞ TETİKLİYOR

SOĞUK DUŞ TETİKLİYOR

A.A

Güneşli havada kaldıktan sonra soğuk duşa girmek ya da klimalı ortama geçmek kalp krizini tetikleyebilir.

 


Kardiyoloji uzmanları, uzun  süre güneşli havada kaldıktan sonra bir anda soğuk duşa girmenin ya da klimalı  ortama geçmenin kalp krizini tetikleyeceğini belirtiyor.

PAÜ Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil  Tanrıverdikalp hastalarının gittikçe  bilinçlendiği için yaz aylarında kalp hastalarının kendilerini iyi koruduğunu  söyledi.

Yaz aylarında 40 dereceyi bulan sıcaklıkların insanın bünyesini  zorladığını belirten Tanrıverdi, "Sıcaklar arttıkça deriye giden kan akımı da  artıyor. Bunun sonucunda hem beynimize, hem vücudumuza giden kan akımı azalmaya  başlıyor. Dolayısıyla da kalbin beslemesi azalıyor. Bu dönemde güneşte  gezerseniz, kalp krizi geçirme riskiniz artar" dedi.

Kalp krizini önlemek için tatilde sabahtan akşama kadar yüzmek yerine  sabah ya da gün battıktan sonraki zamanların tercih edilmesi gerektiğini ifade  eden Doç. Dr. Tanrıverdi, "Bizim kalp hastalarından yana pek bir sıkıntımız  kalmadı. 'Çok sağlıklıyım' diyen insanlar kendilerine dikkat etmediği için kalp  hastası haline geliyor. Yeterli sıvı tüketmeyen ve gün boyu güneş altında kalan  insanlar kalp krizi riski taşıyor. Yaz aylarında yağlı gıdalardan, kızartmalardan  uzak durulmalı. Taze sebze ve meyveler, haşlamalar, balık tercih edilmeli.  Öğünlerde tıka basa yemek yerine, öğünlerin sayısı artırılarak yenmeli, günde 2,5  litre su tüketilmeli. Muz, kayısı ve yeşil yapraklı ürünler tüketilmeli" diye  konuştu.

Ani hava değişikliklerinin kalbi olumsuz etkilediğini dile getiren  Tanrıverdi, şunları söyledi:

"Bazı otellerin suyu soğutmak için havuzların içerisine buz kalıpları  atması, sıcaktan bunalan insanların bir anda kendisini soğuk suyun altına  bırakması ya da sıcak bir ortamdan klimalı ortama ani geçiş, kalp krizini  tetikliyor. Dışarısı sıcak dolayısıyla damarlarımız genişlemeye başlıyor. Bu  durumda siz birden bire soğuğa maruz kalırsanız, bu soğuk su da olabilir, klimalı  ortam da olabilir. Bu soğuk, kalp damarlarında kasılmaya yol açıyor. Bu da kalp  krizini tetikliyor."
 
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al