SOĞUK DEPRESYON YARATIYOR

SOĞUK DEPRESYON YARATIYOR

A.A

Kışın yaşanan aşırı soğuklar nedeniyle güneş ışığından az faydalanılmasının depresyona yol açabildiği bildirildi.

 


Erzurum Numune Hastanesi Psikiyatri Şefi Dr. Ahmet Bülent Yazıcı, güneş ışığının karanlık ortamlarda salgılanan, insanların fiziki hareketlerini yavaşlatan ve uyku veren melatonin hormonu kontrol altına alarak, fazla salınımını önlediğini söyledi.

Kışın insanların yeterli güneş ışığı alamadıklarını, bunun da depresyona yol açabildiğini belirten Dr. Yazıcı, "Kış döneminde depresyon oranı artıyor. Hastanemize depresyon şikayeti ile başvuran kişi sayısında da gözle görülür bir artış oluyor. Kış mevsiminde ayrıca depresyonun şiddeti de artmakta" dedi.

Depresyonun dikkat dağınıklığı, kasvetli ruh haline bürünme, hareket etme isteksizliği gibi belirtileri bulunduğunu kaydeden Dr. Yazıcı, kış mevsiminde yaşanan depresyondan kurtulmak için daha fazla güneş ışığına çıkılması gerektiğini bildirdi.

Soğukların azaldığı saatlerde güneş ışığına çıkılmasının faydalı olacağını belirten Dr. Yazıcı, şöyle devam etti:
"İnsanlar aşırı soğuklar nedeniyle kış aylarında pek dışarıya çıkmıyorlar. Bu da güneş ışığından yeterli faydalanılmamasına, dolaylı olarak da depresyona yol açabiliyor.

Hayata karamsar bakma, hareket etme isteksizliği gibi belirtileri olan depresyondan kurtulmak için, insanlarımız yeni hobiler edinmeli ve daha fazla aktivasyonlara katılmalıdırlar. Kışın spor yapmaya yönlenmeleri gerekli. Soğuk diye evlerine, bürolarına kapanmamalıdırlar. Isının yüksek olduğu saatlerde yürüyüşler yapılmasını da öneriyoruz."
mevsim, depresyon, beyin, bunalım, sıkıntı, sosyal, stres

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al