SOĞUK ALGINLIĞINI ATLATIN!

SOĞUK ALGINLIĞINI ATLATIN!

Habertürk

Soğuk algınlığı üzerine yapılan son araştırmalar derlendi. İşte hastalığı daha çabuk ve kolay atlatmanın yolları.

 


Amerikan televizyon kanalı ABC, bilim adamları tarafından soğuk algınlığı üzerine yapılan son araştırmaları derleyerek hastalığı daha çabuk ve kolay atlatmanın yollarını listeledi.

Buna göre soğuk algınlığından çabuk kurtulabilmek için yapılması gerekenler şöyle:

Bol miktarda C, A, B6 ve E vitamini tüketin.

* Yoğurt ve peynir yoluyla alınacak probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirirken, hastalığa yakalanıldığı zaman da daha çabuk iyileşmeyi sağlar.

* Ateş, vücudun daha fazla kalori yakmasına neden olur, bu nedenle hastalık süresince iyi beslenmek gerekiyor. Hastalıkla mücadele edecek gücü kazanmak için, tavuk çorbası gibi besin değeri yüksek yiyecekler tercih edilmeli.

* Ekinezya çayı boğazdaki ağrıyı dindirir ve aktiv antiviraller içerdiği için hastalığa yakalanma oranını da yüzde 58 oranında azaltır.

* Grip ya da nezle olunduğunda uyumak, vücudu dinlendirip başka işler yaparak enerji sarf edilmesini engellerken, vücudun griple boğuşmasını kolaylaştırır. Ayrıca kış aylarında bol bol uyumak hastalığa yakalanma oranını da azaltıyor. Yapılan araştırmalar günde 8 saat uyuyanların, günde 4 saat uyuyanlara oranla iki kat daha az soğuk algınlığına yakalandıklarını ortaya koydu.

* Uzmanlar yatakta bir günden fazla zaman geçirilmemesini, ikinci gün çıkıp temiz hava alınmasını öneriyorlar.

* Yapılan araştırmalar, haftada beş gün 35 ile 45 dakika arasında yürüyen kadınların, soğuk algınlığını diğerlerine göre iki kat erken atlattıklarını ortaya koyuyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al