ŞOFÖRLERE ÖFKE ARAŞTIRMASI

ŞOFÖRLERE ÖFKE ARAŞTIRMASI

DHA

Özel halk otobüsü şoförlerinin kaba ve agresif tutumlarının nedeninin araştırılması için yardım istendi.

 


Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Celalettin İçmeli şoförlerin öfke derecelerini ölçtüklerini, TIR ve kamyon şoförlerini de ele alarak karşılaştırma yapıp, aradaki farka ve ölçümlere göre şoförlerin bu davranış nedenini çözeceklerini söyledi.

Özel halk otobüsleri ile yolculuk yapan vatandaşların, şoförlerinin kaba ve agresif olduğu yönündeki şikayetleri üzerine Düzce Belediyesi konunun çözümü için Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yardım istedi. Yrd.Doç.Dr. Celalettin İçmeli, otobüs şoförlerinin neden agresif olduğunu araştırmaya başladı. Saha incelemeleri yapan Yrd.Doç.Dr. İçmeli kamyon ve TIR şoförlerini de inceleyerek aradaki farkı bulmaya çalışıyor.

Otobüs şoförlerine yönelik eğitimler veren Yrd.Doç.Dr. İçmeli, "Düzce Belediyesi şoförlere bir seminer vermemi istedi. Belediye otobüsünde çalışan şoförler bazen halka kaba davranıyorlar. Biz de tecrübeli ve işe yeni giren şoförlere yönelik eğitim yaptık. Bazı testler uyguladık. Burada acaba şoförlerin gerçekten öfke dereceleri nasıl diye inceledik. Sürekli öfkeleri mi var, kontrollü öfke mi var, yoksa öfkelerini dışa mı atıyorlar. Bunları inceledik ve ölçtük" dedi.

Yrd.Doç.Dr. İçmeli otobüs şoförleri ile TIR ve kamyon sürücüleri arasında karşılaştırma yaptığını açıklayarak, "Düzce’deki TIR ve kamyon şoförlerini ele alarak karşılaştırma yapıyoruz. Arada ki farka ve ölçümlere bakarak şoförlerin neden kaba oldukları çözülecek. Sonuçları kısa zamanda paylaşacağız" diye konuştu.