ŞOFÖRLERE ÖFKE ARAŞTIRMASI

ŞOFÖRLERE ÖFKE ARAŞTIRMASI

DHA

Özel halk otobüsü şoförlerinin kaba ve agresif tutumlarının nedeninin araştırılması için yardım istendi.

 


Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Celalettin İçmeli şoförlerin öfke derecelerini ölçtüklerini, TIR ve kamyon şoförlerini de ele alarak karşılaştırma yapıp, aradaki farka ve ölçümlere göre şoförlerin bu davranış nedenini çözeceklerini söyledi.

Özel halk otobüsleri ile yolculuk yapan vatandaşların, şoförlerinin kaba ve agresif olduğu yönündeki şikayetleri üzerine Düzce Belediyesi konunun çözümü için Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yardım istedi. Yrd.Doç.Dr. Celalettin İçmeli, otobüs şoförlerinin neden agresif olduğunu araştırmaya başladı. Saha incelemeleri yapan Yrd.Doç.Dr. İçmeli kamyon ve TIR şoförlerini de inceleyerek aradaki farkı bulmaya çalışıyor.

Otobüs şoförlerine yönelik eğitimler veren Yrd.Doç.Dr. İçmeli, "Düzce Belediyesi şoförlere bir seminer vermemi istedi. Belediye otobüsünde çalışan şoförler bazen halka kaba davranıyorlar. Biz de tecrübeli ve işe yeni giren şoförlere yönelik eğitim yaptık. Bazı testler uyguladık. Burada acaba şoförlerin gerçekten öfke dereceleri nasıl diye inceledik. Sürekli öfkeleri mi var, kontrollü öfke mi var, yoksa öfkelerini dışa mı atıyorlar. Bunları inceledik ve ölçtük" dedi.

Yrd.Doç.Dr. İçmeli otobüs şoförleri ile TIR ve kamyon sürücüleri arasında karşılaştırma yaptığını açıklayarak, "Düzce’deki TIR ve kamyon şoförlerini ele alarak karşılaştırma yapıyoruz. Arada ki farka ve ölçümlere bakarak şoförlerin neden kaba oldukları çözülecek. Sonuçları kısa zamanda paylaşacağız" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al