Snapchat'e müstehcenlik davası

Bir zamanlar Snapchat basit bir akıllı telefon uygulamasıydı. Fotoğraf çekip arkadaşına yolluyor, kısa bir sonra o fotoğraf kendini siliyordu.

Snapchat'e müstehcenlik davası

Ancak zamanla Snapchat bir mesajlaşma, video paylaşma ve haber uygulaması haline geldi. Peki çocuklar bu uygulama nedeniyle tehlikede olabilir mi? Bu, kamuoyuna dün yansıyan ilginç bir davanın ana konusu.

Snapchat için özel olarak Daily Mail, Vice, Buzzfeed gibi haber siteleri tarafından hazırlanan haberlerin ve videoların izlenmesi, Discover özelliği içinde teşvik ediliyor.

Bu haberler arasında Cosmopolitan Dergisi'nin "Sizin orgazm olmanızı sağlayamadığında erkeğin aklından geçen on şey" konulu yazısı da bulunuyor.

Bu Snapchat'in dava edilmesinin önünü açan haberlerden biri. Diğerleri burada yazamayacağımız kadar müstehcen.

Eğer bu haberler BBC'nin haber sitesi için uygun değilse, reşit olmayan kişiler bunları Snapchat'te görebilmeli mi?

DAVACI 14 YAŞINDA BİR ÇOCUK

Dava dilekçesine göre Snapchat bu tür içerikler taşıyan haberleri uyarı olmadan ve yaş sınırını gözetmeden yayınlıyor.

John Doe takma ismiyle dava dilekçesinde adı geçen Los Angeles kentinde yaşayan 14 yaşındaki bir çocuk "ABD'de milyonlarca ebeveyn çocuklarının Snapchat'in bu yoğun cinsel ve çirkin yayınlarına maruz kaldığını bilmiyor" diyor.

ABD yasalarına göre grup şikayetlerini, tek bir kişi mahkemeye taşıyabiliyor.

Snapchat davayı kaybeder ya da uzlaşmaya giderse, John Doe'nun temsil ettiği diğer kişiler de tazminat kazanabilecek.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Davranışsal bağımlılıklar arasında yer alan oyun bağımlılığında bilgisayar ve cep telefonlarının önemli tetikleyiciler olduğunu kaydeden Psikiyatri Uz
  • Akıllı telefonlarda geçirilen vakitler arttıkça, sosyal medya mecralarının yanı sıra mobil oyunların da önemi günden güne artıyor.
  • Tablete alışan çocuklar okula başlayınca kalem tutamıyor mu?
  • Eşimle 10 yıllık evliyiz. 2. senesinde bilgisayarda seks sitelerine girmeye başladı. Hala devam ediyor. Bu son 2 sene içinde de beni aldattı. Güven ko
  • Sosyal medya dedektiflik yaptırıyor! Toplumun yüzde %59’u, eşini sosyal medyada kontrol ediyor!
  • Hikikomori Japonca'da "elini ayağını çekmek", "geri çekilmek" anlamına geliyor. Hikikomori'de kişi müzik dinlemek, internette dolaşmak, uyumak dışınd
  • Randevu Al