ŞİZOFRENİ'Yİ SANATLA YENİYOR

ŞİZOFRENİ'Yİ SANATLA YENİYOR

A.A

13 yıldır şizofreni  hastası olan Yunus Yuva, hastalığının ilerlemesine vektörel resimler yaparak  engel oluyor.

 


Özel bir şirkette işçi olarak çalışan Yuva, şizofreninin ailesi için geçmişi olan bir hastalık olduğunu  belirterek, babası ve abisinin de bu hastalıkla mücadele ettiğini kaydetti.

Kendisine de 13 yıl önce şizofreni tanısı konulduğunu anlatan Yuva, ilk  başlarda birçok hasta gibi bu durumu kabullenmek istemediğini ifade etti. Zamanla  hastalığın varlığını kabul edince, yaptığı araştırmalar sonucu şizofreni ile  mücadele edebileceğini öğrendiğini belirten Yuva, şöyle devam etti:

“İlk yıllarda içime kapanık, dış hayata adapte olamayan bir yapıdaydım.  İletişim sorunu yaşıyordum ve yaşama sevincim zayıftı. Hastalığı kabullenip  tedavi olmaya başlayınca durum tam tersine döndü. Daha sosyal, dışa açık bir  insan oldum. Vektörel resime karşı ilgim vardı. Hastalıktan sonra bu konuda  kendimi geliştirdim. Bu tedavinin önemli bir parçası oldu.”

Evinde kurduğu küçük atölyede ahşabın üzerine sim ve kadife malzeme  kullanarak vektörel resimler yaptığını anlatan Yuva, “Resim yaparak vakit  geçirince beynimdeki düşünceleri, duyduğum sesleri ve şüpheleri dağıtmaya  başladım. Hastalığımı unutup bu sanatla uğraşmak çok iyi geldi. Bu sanatın  yardımıyla hastalıkla barışık yaşamam şizofreninin ilerlemesini yavaşlattı”  dedi.

Yuva, 10 Kasım'da Adana'da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vektörel  resimlerinden oluşan bir sergi açtığını anımsatarak, bu serginin yoğun ilgi  gördüğünü söyledi.

Gelecek yıl da Sakıp Sabancı'nın resimlerinden oluşan bir sergi açmayı  hedeflediğini belirten Yuva, bu yönde çalışmalar yapmaya başladığını kaydetti.

Yuva ayrıca, kendisiyle aynı hastalıkla mücadele edenlerin de sanatın  çeşitli dallarına ilgi duymaları tavsiyesinde bulunurken, hastalıkla mücadelede  ailelerin de çocuklarının yanında olması gerektiğini ifade etti.
     

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al