ŞİZOFRENİDE YENİ GELİŞME

ŞİZOFRENİDE YENİ GELİŞME

Sciencedaily - Ayda Çayır- NP Grup

Araştırmacılar şizofreniye yeni yakalanmış hastaların beyinlerinde daha yüksek düzeylerde enflamatuar maddeler olduğunu saptadı.

Alınan sonuçlar şizofreninin immün sisteme etki eden ilaçlarla tedavi edilme ihtimalini gündeme getirdi.    

Şizofreninin sebepleri büyük ölçüde bilinmiyor. Bu durum etkili tedaviler geliştirilmesini önlüyor. Bir teoriye göre yaşamın erken safhalarında geçirilen enfeksiyonlar şizofreni geliştirme riskini arttırabiliyor, fakat bugüne kadar bununla ilgili doğrudan bir kanıt elde edilmiş değil.

Şimdilerde Karolinska Institutet'den araştırmacılar eskiden olduğu gibi sadece kan tetkiki yapmak yerine, şizofren hastaların spinal sıvısındaki enflamatuar maddeleri analiz ediyorlar. Analiz sonuçlarında erken evredeki şizofren hastalarda bir enflamasyon mevcudiyetinde açığa çıkan, interlökin-1beta maddesinin artmış olduğu kaydedildi. Sağlıklı kontrollerde ise bu madde ancak ölçülebilir düzeydeydi.  
 
Çalışmanın öncüsü Profesör Göran Engberg'e göre bu durum beynin immün savunma sisteminin şizofrenide aktive olduğunu düşündürüyor. Altta yatan bir enfeksiyonu veya immün sistemin başka şekillerde tetiklenip tetiklenmediğini araştırmak gerekiyor. Hakim hipoteze göre, şizofreni aşırı aktif bir dopamin sistemiyle ilişkili. Interlökin-1 beta'nın sıçanlarda dopamin sistemini bozabildiği önceki çalışmalarda ortaya konmuştu. 

Profesör Engberg sonuçlarla ilgili şu yorumu yapıyor; "Günün birinde şizofren hastaları immünoterapi ile tedavi edebilme fırsatını yakalayabilirsek, şizofreni tedavisinde müthiş bir ilerleme kaydedebiliriz. Bu durumda hastalık gelişimine erken evrede müdahale edebiliriz."

Araştırma grubu şimdilerde enflamatuar sürecin sadece şizofreni gelişimi ile mi aktive olduğunu yoksa kronik hastaların da aynı fenomeni sergileyip sergilemediğini inceliyorlar.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al