ŞİZOFRENİDE PSİKOSYAL BECERİNİN ÖNEMİ

ŞİZOFRENİDE PSİKOSYAL BECERİNİN ÖNEMİ

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Kelime anlamı akıl yarıklığı olarak ifade edilen şizofreni hastalığı, insanı giderek ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak kendine özgü bir içe kapanma yaşamasına neden oluyor. Öyle ki hastalık kişilerin düşünüş, duyuş ve davranışlarında bozukluklara yol açıyor kişiyi ağır bir ruhsal çöküntü içine sokuyor. İlaçla tedavisinin yanı sıra hastalıkta psikososyal beceri eğitimi de önemli rol oynuyor. Kişilerin kabusu şizofreni ve psikososyal beceri tedavisi bu akşam İYİ BAK KENDİNE'de irdeleniyor.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "ŞİZOFRENİ VE PSİKOSOSYAL BECERİ" enine boyuna masaya yatırılıyor.

Şizofreninin oluş nedenleri henüz kesin olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte son dönemlerde şizofreni, beynin bir gelişim bozukluğu olarak kabul ediliyor. Bu rahatsızlığın ortaya çıkışında ve zaman zaman görülen alevlenmelerde çevresel ve ruhsal etmenlerin varlığı küçümsenmeyecek boyutta.

NPİSTANBUL Hastanesi'nden Psikiyatri Uzmanı Emine Kılınç ve Uzman Psikolog Elif Kandaz hastalığı ve tedavi yöntemlerini her yönüyle masay mercek altına alıyor.

- Şizofreni nedir?
- Şizofrenin negatif ve pozitif belirtileri nelerdir?
- Şizofreni için yapılan beynin gelişimsel hastalığı tanımı ne demektir?
- Şizofreni tedavisinde psikososyal becerinin yeri nedir?
- Psikososyal beceri ile yaşam kalitesine ne sağlanıyor?
- Günlük işlevlerde ciddi sorunlar yaşayan kişi neler elde ediyor?
- Psikososyal Beceri Eğitimi (PBE) hastaların hastalıkla başa çıkmalarını nasıl kolaylaştırır?
- Bu çalışmalar hastalığın alevlenme ve yinelemelerinin önlenmesini sağlar mı?
- Sosyal işlevsellik nasıl geliştiriliyor?
- Bu çalışma hastalıkla ilgili içgörüyü temin ediyor mu?
- İlaç tedavisine uyumda da etkili bir yöntem mi?
- Yaşam kalitesini artıyor mu?
- Belirti şiddetini nasıl azaltıyor?
- Madde kullanıyorsa yönelime nasıl engel oluyor?
- Alevlenmeyi nasıl önler?
- İntihar davranışını nasıl önler?
- Depresif durumları engeller mi?


... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al