Şizofrenide amaç hızlı, etkili ve tolore edilebilir ilaç kullanımı

Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nin birlikte düzenlediği Multidisipliner Bilimsel Eğitim Toplantılarında bu hafta “Psikoz Riski Yüksek Hastalar” konusu masaya yatırıldı.

Şizofrenide amaç hızlı, etkili ve tolore edilebilir ilaç kullanımı

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Dilbaz, çok yüksek risk grubundaki hastalarda psikozun ilerleme hızından, tanı ve tedavi süreçlerine dikkat çekti.

Her hafta Çarşamba günleri Prof. Dr. Rasim Adasal Konferans Salonu’nda Üsküdar Üniversitesinin akademisyenleri, yüksek lisans ve lisans öğrencileri ile NPİstanbul Nöropsikiyatri hastanesinin uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Multidisipliner Bilimsel Eğitim Toplantıları devam ediyor.

Seçilen konuların bilimsel veriler ışığında ele alınıp, ayrıntısıyla değerlendirildiği, farklı disiplinlerle de irdelendiği toplantının gündeminde “Psikoz Riski Yüksek Hastalar” vardı.

NP İstanbul Hastanesi’nde düzenlenen Multidisiplinler Konferansı’nın bu haftaki konusu, Prof. Dr. Nesrin Dilbaz’ın sunduğu “Psikoz Riski Yüksek Hastalar” dı.

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda konuşmasını olgular üzerinden sürdüren Dilbaz özellikle çok yüksek risk grubundaki hastalarda psikozun ilerleme hızından, tanı ve tedavi süreçlerinden bahsetti.

Dünya’da yeni yeni kullanılmaya başlayan ancak Türkiye’de henüz kullanılmayan şizofreni ilaçlarına değinen Dilbaz, özellikle akut dönemde hastaların takibinin çok önemli olduğunu vurguladı. Şizofreni hastalarında tedaviye erken başlama ve tedavi uyumsuzluğu önlenebilir bir zorluktur diyen Dilbaz, psikozda yüksek riskli hastalarla ilgili araştırmalar gittikçe artmakla birlikte kolaylaşmış psikoz sendromunun DSM V’e yeni bir tanı kategorisi olarak eklendiğini kaydetti. Amaç psikotik bozuklukları önleyebilecek tedaviler geliştirilmektir ifadesini kullanan Dilbaz, ister ilk isterse daha sonra akut atak geçiren şizofreni hastalarında tedavide amacın; hızlı, etkili ve tolore edilebilir bir ilaç kullanılması olduğunu belirtti.

Haber-foto: Simge Yıldırım Yurğa

ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al