ŞİZOFRENİ VE GENETİK TEDAVİSİ İYİ BAK KENDİNEDE

ŞİZOFRENİ VE GENETİK TEDAVİSİ İYİ BAK KENDİNEDE

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Bir beyin hastalığı olan Şizofreni bu akşam NP GRUP uzmanlarının gündeminde. Yeryüzünde her yüz kişiden birini etkileyen, dünyada 60 milyon, Türkiye'de ise 600 binin üzerinde kişiyi kıskacına alan şizofreni hastalığı, belirtileri, tedavi yöntemleriyle İYİ BAK KENDİNE'de.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "ŞİZOFRENİ VE GENETİĞE UYGUN TEDAVİSİ" enine boyuna masaya yatırılıyor.

Bütün kronik hastalıklar gibi alevlenme ve yatışma dönemleri gösteren hastalık, tedavi edilebilir bir hastalık olmakla beraber zaman zaman alevlenme dönemleri olabiliyor ve hastaların önemli bir kısmında hastalık tamamen ortadan da kalkmayabiliyor. Öyle ki hastalık ne kadar erken başlarsa kişilik üzerindeki harabiyeti bir o kadar fazla olabiliyor, normal bir yaşam sürme şansı ise ortadan kalkabiliyor.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Doktor Oğuz Tan ile NPİSTANBUL Hastanesi'nden Doktor Birim Sungu Danişmant birey ve aile huzuru için şizofreniyi her yönüyle mercek altına alıyor, tedavi yöntemlerini masaya yatırıyor.

- Kişiye özel tedavi ne demektir?
- Kişiye özel tedavinin uygulama alanları nelerdir?
- Dünyada uygulanıyor mu?
- Kişiye özel tedavi Türkiye'de yapılıyor mu?
- Kalıtsal hastalık risk değerlendirmesi nedir?
- Genetik profil nasıl çıkarılır?
- Farmakogenetik tedavide amaç nedir?
- Genetiğer gore ilaç kullanımı kişiye ne kazandırır?
- Şizofrenide iyileşebilmek için tedaviye uyum sağlamak ne kadar önemlidir?
- Şizofrenide aile ileşkileri nasıldır?
- Şizofreni ailelerinin yaşadığı en yaygın yanlış hangisidir?
- Hastalığın alevlendiğinde aile ne yapmalıdır?
- Tedaviye uyumu arttırmak için neler yapılabilir?
- İlaç kullanımıyla ilgili korkular nasıl giderilir? Aile ne yapmalı burada?
- Ailenin hastalık ve tedavi hakkındaki varolan olumsuz görüşleri nasıl giderilir?
- Bazı hasta yakınları hastanın kendilerine düşmanlık besleyeceği korkusu taşıyorlar. Nasıl aşılır
- Psikiyatri servisinde yatmak neden kötü algılanıyor? Ailenin bakışı nasıl olmalı?
- Hastalığın verdiği tepkilere kızmanın, onu suçlamanın yararı var mı?
- Zamanla aile üyeleri hastalığa bakım vermekten yorgun düşerlerse durum nasıl olur?
- Hayal gören, ya da gerçek dışı şeyler anlatan hastaya aile nasıl davranmalı?
- Hastanın intihar riskine karşı evde değişiklikler yapılmalı mı?


... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendiriyor.
 
Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al