Şizofren kişiyi nasıl tanırsınız

Yanınızda,işyerinizde,arkadaş grubunuzda,çevrenizde şizofren olan bir kişiliği nasıl tanırsınız? Şizofreni hastalarında yaygın olarak görülen genel davranışsal bozukluklar nelerdir? Şizofreni hastalarında görülen uyku bozuklukları nelerdir?

Şizofren kişiyi nasıl tanırsınız
Paylaş:

Şizofren kişiyi tanımak mümkün mü?

Şizofreni Belirtileri

PROF. DR. ORHAN DOĞAN, ŞİZOFRENİK BOZUKLUKLARI 500 SORU - 500 YANIT EL KİTABINDA ANLATTI...

SORU: Katatonik taşkınlık nedir? YANIT: Motor etkinlikte ani bir artışı, uyaranlara abartılı tepki vermeyi, ajite bir durumu, kimi zaman öfke ya da saldırganlığı, yıkıcı olmayı kapsar. Katatonik taşkınlık sonrasında hasta güçsüz düşer ve donakalıma geçme eğilimindedir.SORU: Olumsuz tutum (negativism) nedir? YANIT: Hastanın işbirliğine yanaşmamasını, en basit ve mantıklı isteklere bile uymamasını gösterir.

SORU: Manyerizm (mannerism) nedir? YANIT: Bir beden parçasını içine alan yineleyici davranışlardır. Garip yüz ve göz hareketleri sıktır.

SORU: Grimas (grimacing) nedir? YANIT: Ortaya konan etkinlikle ve toplumsal durumla uyumlu olmayan yüz hareketleri/buruşturmadır.


SORU: Stereotipi (stereotypy) nedir? YANIT: Görünür açık bir anlamı olmayan kalıplaşmış, yineleyici el, kol, beden hareketleridir. Daha çok kronik hastalarda görülür.

SORU: Ekopraksi (echopraxia) nedir? YANIT: Hastanın karşısındakinin davranışlarını yinelemesidir.SORU: Otomatizma (automatism) nedir? YANIT: Hastanın verilen komutlara ya da söylenenlere, sonuçlarını düşünmeden uymasıdır.

SORU: Şizofreni hastalarında dürtü kontrol bozukluğu nasıl görülür? YANIT: Hastanın, istekleri reddedildiğinde ya da bir stresörle karşılaştığında ani, içsel dürtülerine göre ve sonuçlarını düşünmeden davranmasıdır. Düş kırık-lığına uğramaktan öfkelenmeye, küfretmeye, tehdit etmeye, fiziksel saldırgan-lığa/yıkıcılığa, yaralamaya/öldürmeye kadar değişik biçimlerde görülebilir.