Deprem Travma Psikolojisi

ŞİZOAFFEKTİF BOZUKLUĞA İLİŞKİN HERŞEY

 ŞİZOAFFEKTİF BOZUKLUĞA İLİŞKİN HERŞEY

NP GRUP

Hem şizofreni hem de duygudurum bozukluğu belirtileri gösteren hastalar için kullanılan Şizoaffektif bozukluğu, Uğur Canbolat ve NPİSTANBUL GRUP uzmanları tarafından bu akşam masaya yatırılıyor.

 


Uğur Canbolat’ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala’nın yönetmenliğini yaptığı “ İyi Bak Kendine” yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE tv ekranlarında sizile oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların ‘Koruyucu Ruh Sağlığı’ programı İyi Bak Kendinede bu akşam, Şizoaffektif bozukluklar tartışmaya açılıyor.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Dr. Semra Baripoğlu ve NPİSTANBUL Hastanesinden uzman psikolog İhsan Öztekin'in  konuk olacağı programda hastalığa ilişkin merak edilen bir çok soru, uzman agızlardan cevap bulacak.

Şizo ile afektif nasıl bir araya geliyor? Kavramları nasıl anlayalım? Şizofreni ile duygu durum bozukluğu nasıl bir arada olabiliyor? Stres etkeni. Şizoafektif bozukluğun temel belirtileri nelerdir?

Bu belirtileri erkenden fark etmek mümkün mü? Mani belirtileri nasıldır? Bu tanıyı koymak nasıl mümkün? Ne gibi tetkikler gerekiyor? Şizoefektif bozuklukta ağırlık hangi yönde olur? Afektif mi Şizo mu? Şizoefektifte gün içi değişimler gözlenir mi kişide? Görülme oranı nedir? Geçisi şizoefektif tanısı ne demektir, ne zaman konulur? Cinsiyetler arasında bir fark var mı?

Kadınlarda erkeklere göre daha ileri yaşta olmasının anlamı nedir? Evli kadınlarda daha mı az?
Erkeklerde bu hastalıkta neden antisosyal eğilimli oluyor? Bu kişiler duygularında ne gibi uygunsuzluklar yaşar? Hastalık nasıl seyreder? Alevlenmeler yaşanır mı? Şizoaffektif bozukluğun bilinen bir sebebi var mı? Depresif türü nasıldır bu hastalığın? Genetikli ilişkisi ne kadardır? Halisünasyonlar neden görülür? Hangi hastalıklarla karışır? Hastalık öncesi kişilik nasıldır, sonrasında ne gibi değişiklikler görülür? İlaç tedavisi antidepresanlarla mı olur?

Tedaviye cevap verilmezse başka ne gibi seçenekler vardır? EKT gerekli midir gibi sorular bu gece masada olacak, enine boyuna irdelenecek. Tanı konulan kişinin ayakta mı yoksa hastaneye yatışı gerekir mi bu da cevabı aranan sorular arasında olacak.

Şizoaffektif bozuklara ilişkin hepsi ve daha fazlası Uğur Canbolat'ın sunumuyla İyi Bak Kendine programında  günışığına çıkacak.

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda ‘iyibakkendine@ulketv.com.tr’ adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.
Bugün 23.30’dan sonra ÜLKE TV’ ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al