Sizin aşkınız gerçek mi

Gerçek aşkı anlamak için beyne bakmak yetiyor.

Sizin aşkınız gerçek mi

Çin’deki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları yakın gelecekte bir kişinin beyin taraması görüntülerine bakarak onun gerçekten birine aşık olup olmadığını anlayabilmeyi umduklarını açıkladı. Araştırmacılar, yaptıkları ilk deneylerde beynin 12 bölgesinin aşkın farklı evrelerinde aktive olduğunu ve bu farkların çekilen MRI sonuçlarında açıkça görülebildiğini belirtti. Elde ettikleri ilk sonuçları Frontiers in Human Neuroscience isimli dergide yayınlayan uzmanlar, daha şimdiden bir aşk ilişkisinin sonu geldiğinde beyinde en aktif olan bölgelerin nereler olduğunu tespit etmeyi başardıklarını yazdı.

AŞIKLAR GÜNLÜK HAYATTA NORMALDEN FARKLI DAVRANIŞLAR SERGİLİYOR

Araştırma kapsamında birine aşık, bir ilişkiyi sonlandırmaya hazırlanan veya bekar 100 kadın ve erkeğin beyin taramalarını inceleyen uzmanlar, “aşkın” beyin üzerindeki etkilerini açıkça görmeyi başardıklarını belirtti. Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Xiaochu Zhang “Elde ettiğimiz sonuçlar aşık bir kişinin beyninin günlük hayat sırasında da normalden farklı davranışlar sergilediğini ve bu davranışların ölçülebileceğini gösteriyor” dedi.

AFP   

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • Çok unutkanım. Acaba bunun altında başka bir hastalık mı yatıyor? Bunama gibi sinsi beyin hastalıkları erken teşhis edilebiliyor.
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyindeki ya da omurilikte yer alan sinir hücrelerinin veya nadiren beyindeki sinir hücrelerinin hasar görmesi ile Multipl Skleroz yani kısa adı ile M
  • Artık zaman, beyindir… Beyin embolisine müdahale ilk 4,5 saat içinde yapılmalı. Kaybedilen her saniye beyinde hasar bırakıyor.
  • Majör depresyonun belirtilerinden çaresizlik, değersizlik, olaylara karşı ilgisizlik gibi durumlar rüyalara da yansıyor.
  • Randevu Al