SİZDE DE OLABİLİR Mİ?

SİZDE DE OLABİLİR Mİ?

Hürriyet Aile

Lütfen elinize bir mezura alın ve belinizi en ince yerinden ölçün. Sonuçları hemen kontrol edin!

 


Kadınsanız bel çevreniz 80 cm’in, erkekseniz bel çevreniz 94 cm’in üzerinde ise çok dikkat etmeniz gerektiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Ayça Kaya, tüm bunların nedenlerini anlatıyor.

Dünyada yeni tanımlanan bir hastalık olan “Metabolik Sendrom” sizde de olabilir mi acaba? Bel çevreniz belirttiğimiz ölçülerin üzerinde ise, ailenizde de şeker hastalığı, kalp hastalığı, tansiyon yüksekliği gibi hastalıklar var ise biran önce genel sağlık taramasından geçmenizin vakti gelmiş demektir.
Metabolik sendromun ülkemizde görülme sıklığı kadınlarda %40, erkeklerde ise %28 oranında saptanmıştır. Genel olarak her üç kişiden biri bu hastalık için risk altındadır.

METABOLİK SENDROM NASIL ORTAYA ÇIKAR?


Metabolik sendromun ortaya çıkmasında genetik yatkınlık, çeşitli yağ dokusu bozuklukları, fiziksel inaktivite, fazla yağlı beslenme, sigara ve alkol tüketiminin artması gibi faktörler etkilidir. Oturarak iş yapanlarda görülme sıklığı daha fazladır.

İŞTE BU HASTALIKTAN KORUNMANIN YOLLARI

- Kızartılarak yapılmış yiyeceklerden, yağlı soslardan, şarküteri ürünlerinden ve cipslerden uzak durun.

- Basit şeker ve yağ oranı yüksek tatlıları (baklava, kadayıf, kremalı pastaları) nadiren ve çok kontrollü tüketin.

- Alkollü içkilere ve şekerli meşrubatlara dikkat edin. Haftada 1-2 kadeh alkol tüketin. Bunu da mümkünse kırmızı şarap olarak tercih edin. Meşrubat olarak da ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve şekersiz bitki çayı için.

- Asla aç kalmayın. Az az, sık sık yemeye özen gösterin. Özellikle ara öğünlerde meyve ve yoğurt tüketimine özen gösterin.

- Kırmızı eti haftada 2 kez tüketin. Balık, tavuk, hindi etini daha ağırlıklı olarak tercih edin. Her yemeğin
yanında bol bol salata yemeyi ihmal etmeyin.

- Her gün en az 30 dakika tempolu yürümeye çalışın.

- Tartı ile barışık yaşayın. Fazla kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulun. Günlük kilo kontrolünüzü yaparak bir daha kilo almamaya çalışın.

- Yılda bir defa doktorunuza başvurarak, sağlık risk analizinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al