SİZDE DE OLABİLİR Mİ?

SİZDE DE OLABİLİR Mİ?

Hürriyet Aile

Lütfen elinize bir mezura alın ve belinizi en ince yerinden ölçün. Sonuçları hemen kontrol edin!

 


Kadınsanız bel çevreniz 80 cm’in, erkekseniz bel çevreniz 94 cm’in üzerinde ise çok dikkat etmeniz gerektiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Ayça Kaya, tüm bunların nedenlerini anlatıyor.

Dünyada yeni tanımlanan bir hastalık olan “Metabolik Sendrom” sizde de olabilir mi acaba? Bel çevreniz belirttiğimiz ölçülerin üzerinde ise, ailenizde de şeker hastalığı, kalp hastalığı, tansiyon yüksekliği gibi hastalıklar var ise biran önce genel sağlık taramasından geçmenizin vakti gelmiş demektir.
Metabolik sendromun ülkemizde görülme sıklığı kadınlarda %40, erkeklerde ise %28 oranında saptanmıştır. Genel olarak her üç kişiden biri bu hastalık için risk altındadır.

METABOLİK SENDROM NASIL ORTAYA ÇIKAR?


Metabolik sendromun ortaya çıkmasında genetik yatkınlık, çeşitli yağ dokusu bozuklukları, fiziksel inaktivite, fazla yağlı beslenme, sigara ve alkol tüketiminin artması gibi faktörler etkilidir. Oturarak iş yapanlarda görülme sıklığı daha fazladır.

İŞTE BU HASTALIKTAN KORUNMANIN YOLLARI

- Kızartılarak yapılmış yiyeceklerden, yağlı soslardan, şarküteri ürünlerinden ve cipslerden uzak durun.

- Basit şeker ve yağ oranı yüksek tatlıları (baklava, kadayıf, kremalı pastaları) nadiren ve çok kontrollü tüketin.

- Alkollü içkilere ve şekerli meşrubatlara dikkat edin. Haftada 1-2 kadeh alkol tüketin. Bunu da mümkünse kırmızı şarap olarak tercih edin. Meşrubat olarak da ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve şekersiz bitki çayı için.

- Asla aç kalmayın. Az az, sık sık yemeye özen gösterin. Özellikle ara öğünlerde meyve ve yoğurt tüketimine özen gösterin.

- Kırmızı eti haftada 2 kez tüketin. Balık, tavuk, hindi etini daha ağırlıklı olarak tercih edin. Her yemeğin
yanında bol bol salata yemeyi ihmal etmeyin.

- Her gün en az 30 dakika tempolu yürümeye çalışın.

- Tartı ile barışık yaşayın. Fazla kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulun. Günlük kilo kontrolünüzü yaparak bir daha kilo almamaya çalışın.

- Yılda bir defa doktorunuza başvurarak, sağlık risk analizinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al