SİYASET OKULUNDA STRES DERSİ

SİYASET OKULUNDA STRES DERSİ

DHA

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Serap Tekinsav Sütçü, Ege Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen Siyaset Okulu’nun katılımcılarına öfke ve stresle başa çıkmanın yollarını anlattı.

 


Yrd.Doç.Dr. Sütçü, öfke ve stresin tanımından yola çıkarak nedenleri ve stresle baş etme yollarına değindi. Yrd.Doç.Dr. Sütçü, ’Politikacılar neden bu kadar öfkelidir?’ sorusunun cevabını tartıştı. Yrd.Doç.Dr. Serap Tekinsav Sütçü, doğru yönlendirmeyle bu sorunun aşılabileceğini ifade etti.

Yrd.Doç.Dr. Serap Tekinsav Sütçü, siyasetin içinde bulunan insanların yapılan iş ile ilgili üzerlerinde büyük sorumluluk hissetmesi, toplumun gereksinimlerine cevap verebilir olma durumu ve eleştirilebilir bir konumda bulunmanın getirdiği stresin öfkeye yol açtığı durumların sıkça görüldüğüne dikkati çekti.
Yrd.Doç.Dr. Sütçü, "Stres ve öfke iç içe bulunup, birbirini tetiklemektedir.

Öfke ve stresi yok etmek mümkün olmasa da ne şekilde yönlendireceğimizi öğrenmek olasıdır. Kontrolün sağlanamadığı durumlarda fiziksel hastalıklar, sigara ve madde bağımlılığı, suça eğilim, iş ve kişiler arası ilişkilerde çeşitli aksaklıklar gibi sorunlar baş gösterebilmektedir" dedi.

ÖFKEMİZİ KALKAN OLARAK KULLANABİLİRİZ


Yrd.Doç.Dr. Sütçü, stres ve öfkeye yol açabilen, felaketleştirme şeklinde kötü düşünme, zihin okuma ile olayları yanlış değerlendirme, abartma gibi düşünce biçimlerinin olduğunu açıkladı.

Stresin her zaman öfkeye yol açmadığını belirten Yrd.Doç.Dr. Sütçü, stresin amaca ulaşmada bireyi motive edebildiğini, öfkenin ise doğru şekilde kullanıldığında kendini korumak, engelleri aşmak için bireye yardımcı olabileceğini söyledi. Stresle baş edilmek için doğru nefes almanın önemine de dikkat çeken Yrd.Doç.Dr. Sütçü, diyafram nefesi uygulamasıyla katılımcılara doğru nefes alma yollarını gösterdi.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al