ŞİŞMANLIKTAN DA SORUMLU

ŞİŞMANLIKTAN DA SORUMLU
Paylaş:

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Amerikalı bilim insanları şişmanlıktan beyindeki östrojen miktarının da sorumlu olabileceğini söylüyor.

 


Şişmanlarda ve aşırı kilolularda dengeli beslenme ayarı bozuktur. Amerikalı bilim insanları şimdi bundan beyindeki östrojen miktarının da sorumlu olabileceğini söylüyor.

Yeni geliştirilmiş bir görüntüleme tekniğiyle yapılan incelemeler sonucunda, aşırı kilolu insanların bazı beyin bölgelerinde önemli ölçüde daha az östrojen üretildiği görüldü. Bununla birlikte düşen östrojen seviyesinin şişmanlık nedeni mi olduğu yoksa şişmanlığın bir sonucu mu olduğu kesin olarak bilinmemekte.

Hormon üretimini uyaran etki maddeleri, iştahı kesip beden ağırlığını düşürüyor olabilir diyor
araştırmacılar. Östrojen sadece cinsellik hormonu olarak etkimekle kalmayıp uyarı maddesi olarak da önemli bir rol üstlenir.

Tekniğimizle beslenme davranışını etkileyen aromataz enziminin aşırı ve normal kilolularda ne kadar etkin olduğunu saptadık diyor Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’ndan Gene-Jack Wrang. Aromataz, östrojen üretimi için en önemli enzimdir. Bilim insanları pozitron emisyon tomografisinin (PET) özel bir türüyle beyindeki bu enzimi görünür kılmışlar. Bu amaçta katılımcılara aromatazda biriken işaretleyici hafif radyoaktif bir madde aşılanmış. Daha sonra beyin taraması yapıldığında enzimin yeri ve göreceli etkinliği saptanabilmiş.

Uzmanlar bu yöntemle beş sağlıklı aşırı kilolu ve on üç normal kilolu insanın beynini inceleyince, yüksek beden kitle endeksine sahip insanların hipotalamuslarında, talamus ve amigdalalarındaki aromataz etkinliğinin yüzde 25-30 oranında daha düşük olduğunu görmüşler. Bu beyin bölgelerindeki östrojen seviyesi de normal kilolu insanlarınkine kıyasla daha düşük çıkmış.