Deprem Travma Psikolojisi

Şişmanlık uykuda ölüm getiriyor

Şişman kişilerde her saatte 5 ile 30 kez solunum yaklaşık 10 saniye duruyor. Bunun uzun süre devam etmesi durumunda kişi uykuda yaşamını yitirebilir.

Şişmanlık uykuda ölüm getiriyor

Şişman kişilerde her saatte 5 ile 30 kez solunum yaklaşık 10 saniye duruyor. Bunun uzun süre devam etmesi durumunda kişi uykuda yaşamını yitirebilir.

Akdeniz Üniversitesi Tıp  Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güner Öğünç, aşırı  ve ölümcül derecede şişman kişilerde her saatte 5 ile 30 kez solunumun yaklaşık  10 saniye durduğunu, bunun uzun süre devam etmesi durumunda kişinin uykuda  yaşamını yitirebileceğini bildirdi. Öğünç, aşırı şişmanlığın bir hastalık olduğunu söyledi. 1.60 boyundaki bir kişinin 103 kilo ve üzerinde olmasının şişmanlık derecesinde hasta, 133 kilo üzerindekilerinin de ölümcül derecede  şişman olduklarını dile getiren Öğünç, aşırı şişmanlığın vücudun tüm sistemleri  kadar uyku düzenini de olumsuz etkilediğini belirtti.

UYKU BOZUKLUĞUNUZ MU VAR

Uyku düzeni bozulan insanın yaşam kalitesinin de büyük ölçüde zarar gördüğüne işaret eden Öğünç, “Aşırı şişmanlarda yumuşak damak yağlanıyor,  dolayısıyla hava girişi azalıyor” dedi. Aşırı şişman kişilerin uyku esnasındaki kalp ritmleri üzerinde yapılan araştırmalarda, kişilerin burun ve ağız yoluyla vücuda giren hava miktarı ile kandaki oksijen miktarlarında azalma olduğunun tespit edildiğini kaydeden Öğünç,  bu durumun kişinin sağlığı açısından tehlikeli olduğunu ifade etti. Şişman kişilerin yüzde 50'sinde uyku problemi olduğunu, ölümcül derecede  şişman kişilerde ise bu oranın yüzde 80'e ulaştığını vurgulayan Öğünç, “Aşırı  şişman ve ölümcül derecede şişman kişilerde her saatte 5 ile 30 kez solunum  yaklaşık 10 saniye duruyor. Bu kişiler 10 saniye boyunca hiç soluk alıp  veremiyorlar” diye konuştu. Bu esnada ise kişide hava açlığının meydana geldiğini ifade eden Öğünç,  kişinin uyku halinde sağına soluna döndüğünü, sürekli hareketli olduğunu dile getirdi. Bu durumun kişinin yüzünde, çenesinde, bacaklarında kasılmalara neden  olduğuna işaret eden Öğünç, “Kişinin uyku kalitesi ciddi şekilde bozuluyor. En önemlisi de solunum durması uzun süre devam ederse kişi uykuda yaşamını yitirebiliyor. Şişman kişilerin karşılaştığı tehlikelerden birisi de bu. Bu,  günümüzde sık sık karşılaştığımız bir durumdur” dedi. Öğünç, bu durumun boyun yapılarından dolayı erkeklerde daha fazla  görüldüğünü kaydetti.

"ŞİŞMANLAR DİREKSİYON BAŞINA ÇIKMAMALI” UYARISI

Öğünç, ayrıca iyi uyku alamayan kişinin yaşam kalitesinin de olumsuz etkilendiğini vurgulayarak, gece uykusunu alamayan kişilerin gündüz uyuklama halinde olduklarını kaydetti. Uykunun herkes için çok önemli olduğunu, her bireyin 6 ile 8 saat arasında uyuması gerektiğini dile getiren Öğünç, uykunun aynı zamanda kalitesinin de iyi olması gerektiğini söyledi. Kilolarından dolayı gece uykusunu alamayan kişilerin gündüz de sağlıklı olmadıklarını vurgulayan Öğünç, bu kişilerin gündüz oturdukları yerde uyukladıklarını, işlerinde başarılı olamadıklarını, huzursuz olduklarını, günlük  aktivitelerini iyi yapamadıklarını bildirdi. En tehlikeli kişilerin ise direksiyon başındakilerin olduğuna işaret eden  Öğünç, “Gece uykusunu alamayan kişi, direksiyon başında uyuklamaya başlıyor ve  trafik canavarı ortaya çıkıyor” diye konuştu. Öğünç, iyi bir uyku ve yaşam kalitesinin bozulmaması için zayıflamanın şart olduğunu vurguladı. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avrupa ülkelerinde hafta sonunda kış saati uygulamasına geçildi. Ülkemizde 2016 yılından bu yana saatler geri alınmıyor.
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını beli
  • Uyku bozuklukları ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Mohammed Nami, beynin ana çatısı ve ana sütununun uyku olduğunu vur
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al