Şişmanlayan çocuklar dikkat!

Şişmanlayan çocuklarda tip 2 diyabet riski artıyor.

Şişmanlayan çocuklar dikkat!

Şişmanlayan çocuklarda tip 2 diyabet riski artıyor.

Çocuklarda şişmanlığın giderek artması tip 2 diyabet olgularının da artacağının işareti dikkat! sismancocukErciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, "Çocuklarda diyabet olgularının yüzde 98'ini tip 1, yüzde 2'sini ise tip 2 diyabet oluşturuyor. Ancak çocuklarda şişmanlığın giderek artması tip 2 diyabet olgularının da artacağının işaretidir. Çünkü çocuklarda şişmanlık oranı yüzde 5'ten yüzde 10,5'a çıkmış" dedi. Kurtoğlu, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Tıp Fakültesi dersliklerinde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, dünyada yaklaşık 380 milyon diyabet hastası bulunduğunu söyledi. Vakaların yüzde 45'inin ise hastalığının farkında olmadığını belirten Kurtoğlu, "Türkiye'de de 5.2 milyon hasta var. Geçen yıl yapılan sağlık harcamaları 44 milyar liraya ulaştı. Bunların dörtte biri diyabet ya da diyabetle ilgili problemler için harcanıyor" dedi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Kurtoğlu, çocuklarda diyabet olgularının yüzde 98'ini tip 1, yüzde 2'sini ise tip 2 (erişkinlerde görülen şeker hastalığı) diyabetin oluşturduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Ancak çocuklarda şişmanlığın giderek artması tip 2 diyabet olgularının da artacağının işareti. Çünkü çocuklarda şişmanlık oranı yüzde 5'ten yüzde 10,5'a çıkmış. Şu an Türkiye'de 17 bin diyabetli çocuğumuz var. Bu nedenle hem diyabetin önlenmesi hem de diyabetin takibi ile ilgili hastalarla iyi iletişim içinde olmamız gerekiyor. Artık Kayseri'de Diyabetik Çocuklar Derneğinin kurulma zamanı geldi. Buna öncülük yapacak arkadaşlara biz destek olabiliriz. Biliyorsunuz Kayseri'de diğer hastalıklarla ilgili dernekler var ama diyabetle ilgili dernek yok."

"İNSAN EŞİNDEN BOŞANABİLİR AMA DİYABETTEN BOŞANAMAZ" Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kendirci ise çocuklarda büyük oranda tip 1 diyabet adı verilen insülin eksikliğine bağlı şeker hastalığının gözlemlendiğini kaydetti.

Bu hastalıkta temel tedavinin, eksik olan insülinin yerine konulması olduğunu vurgulayan Kendirci, şöyle konuştu: "Çeşitli insülinler var. Çok hızlı etkili, orta etkili ve uzun etkili insülinler var. Biz şeker hastasının yaşına, kişisel becerisine, annenin, ailenin hastalıkla başa çıkabilme yeteneğine bakarak bir insülin şeması oluştururuz. Tabi sadece insülin kullanmak yetmiyor. Mutlaka öğünlere titizlikle uyulması ve saatlerinin belli olması gerekir. Şeker hastasının günlük aktivite göstermesi gerekiyor. Bunun tercihen yemekten sonraki tokluk saatlerinde ve düzenli yapılması gerekiyor. Bu arada da düzenli takipler gerekiyor. İnsan eşinden boşanabilir ama diyabetten boşanamaz. Ömür boyu takip edilmesi gerekiyor."

SINAV STRESİ KAN ŞEKERİNİ YÜKSELTİYOR

Sınav stresinin, aile içi huzursuzlukların, başka hastalıkların kan şekerini yükselteceğine dikkati çeken Kendirci, "Böyle bir durumda ek insülin yapılması ve sıvı verilmesi gerekiyor. Başa çıkamadıysanız gecikmeden doktora başvurmanız gerekiyor ki hasta komaya girmeden, tablo kötüleşmeden tedavi edelim. Özellikle enfeksiyon hastalıkları, bademcik, kulak, boğaz iltihabı, idrar yolu iltihabı, bağırsak bozuklukları diyabetli hastayı olumsuz etkiler. Böyle durumlarda beslenme problemi olabilir, insülin doz değişiklikleri gerekebilir" diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Çocuk için korku, bilinmeyene karşı verdiği duygusal tepkiyi ifade eder. Normal gelişim sürecinde çocukta korkular olması doğaldır. Savunma mekanizmal
  • Randevu Al