Şişman olmak suç mu?

Londra'da yürürken biri elinize kart tutuşturuyor... Pek de düşünmeden alıp okumaya başlıyorsunuz. Satırlar ilerledikçe gördüklerinize inanamıyorsunuz. Çünkü kart, 'şişmanlardan nefret edenler' olarak imzalanmış... Evet, bu gerçek bir hikaye!

Şişman olmak suç mu?

Sosyal medyada hızla yayılan olay, dünyada büyük yankı uyandırdı.

Kara Florish adlı kadın Londra'da seyahat eden, eline tutuşturulan kartın sıradan bir reklam broşürü olduğunu sanarak alıp cebine attı. Sonradan okuduğunda, gözlerine inanamadı. Kartın bir yüzü, 'Overweight Haters LTD' (Şişmanlardan Nefret Edenler LTD) olarak imzalanmıştı. Diğer yüzünde ise bir bildiri vardı.

"Bizler, şişmanlardan nefret eden bir organizasyonuz. Amacımız, dünyanın yarısı açlıktan kırılırken, bazılarının aşırı gıda tüketiyor olmasına dikkat çekmek. National Honor Society (NHS) parası bencilce ve açgözlü bir şekilde, boşa harcanıyor. Bizler bunu onaylamıyoruz. Yemek yeme konusunda niçin bu kadar açgözlü olduğunuzu da anlamıyoruz. Daha ince olun, mutlu yaşayın. Kendinize tombul olmayan bir sevgili bulun. Tabii herhangi birini bulabilirseniz!... Size 'tatlı domuz' diye hitap ettiklerini biliyoruz ve bu hitap da midemizi bulandırıyor. Siz bir domuz değilsiniz. Siz şişman ve çirkin bir insansınız!'

BÜYÜK BEDENDE DEVRİM

Broşürü alan Kara Florish gözlerine inanamadı ve sosyal medya hesaplarından şu sözleri paylaştı:

"Bu kartı bana verdikleri için kendimi üzmüyorum. Dünya standartlarına göre zayıfım ve obez falan da değilim. Ama bu kart, kendine güven ve yeme bozukluğu yaşayan insanlara verilirse çok ciddi üzüntüler yaşanabilir. Eğer siz de bu zulümden rahatsız olduysanız lütfen tweetleyin ve yayın. Ayrıca bu kartı yazan kişiye sesleniyorum: Okula geri dön, iyi yazmayı beceremiyorsun!"

Kara Florish

BÜYÜK BEDEN TARTIŞMASI

Sosyal medyada hızla yayılan olay, birçok insanın dikkatini çekti. Organizasyona sert sözlerle tepki gösteenler kadar, daha anlayışlı olanlar da vardı. İşte onlardan birkaçı:

@theonlywayisup : Sevgili Şişmanlardan Nefret Edenler LTD, eğer bana bir kart verirseniz, dişlerinizi içine koymak için lütfen yanınızda yiyecek saklama kabı getirin.

@garwboy: Şişmanlardan Nefret Edenler LTD bana bir kart verirse onların önünde kartı yiyeceğim.

@NicHeartsColts: Minyon olduğum için kendimle gurur duyuyorum.

‏@DandyVande: Herhangi bir şeyden nefret edebilenler alkolik ya da sağlıklı da olsanız; ince ya da şişman da olsanız bir şekilde sizden nefret ederler. Onların görevi nefret etmektir.

@ToddyOfficial Şişmanlardan Nefret Edenler LTD'nin cesareti var, dertleri var ve bir şekilde dertlerini anlatabildiler.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Yaşlılık ve yaşlanma beyinden başlıyor. Merak ve hayret etmek, risk almak beyni genç tutuyor." dedi.
  • İlk yalanlar çocuklukta başlıyor…
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • Randevu Al