Şişman kalp hastalarında ölüm riski

College London Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre şişman kalp hastalarında ölüm riski normal kilolulara kıyasla daha düşük.

Şişman kalp hastalarında ölüm riski

College London Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre şişman kalp hastalarında ölüm riski normal kilolulara kıyasla daha düşük.

sisman_kalpMark Hamer ve ekibi, 4.400’ü aşkın hastanın verilerini incelemiş. Bunun bir açıklaması şişman hastaların daha dikkatlice tedavi edilmesi. İngiliz Kalp Vakfı’na göreyse yağların nerelerde biriktiği de önemli. Sonuçlar şişman veya fazla kilolu kalp-dolaşım hastalarının yedi yıl içinde ölmelerinin çok düşük bir ihtimal olduğunu göstermiş. İncelenen hastaların yaklaşık üçte biri aşırı kiloluydu (Preventive Medicine). Yani beden kitle endeksleri otuz veya daha fazlaydı. Bu hastalar daha genç olmalarına rağmen daha sağlıksızdılar ve yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon riski taşıyorlardı. Fakat hiçbiri sigara içmiyordu. Ayrıca haftada en az bir kez spor yapan ve sigara içmeyenlerde (kilo dikkate alınmaksızın) ölüm riskinin daha düşük olduğu da ortaya çıkmış. Ancak sağlıklı bir yaşam biçimi için önerilenleri yerine getirmedikleri halde aşırı kilolularda ölüm riski normal kilolulara kıyasla yine daha düşük. Bu paradoksu henüz açıklayamıyoruz ama hastaların yine de kilo almamalarını öneriyoruz diyor Hamer. Uzmanlar aşırı kilolu hastaların daha büyük risk altında bulunmaları nedeniyle doktorlar tarafından daha dikkatlice tedavi edildiklerini düşünüyor. “Mesela rehabilitasyon sırasında sporun kesinlikle işe yaradığını biliyoruz. Hasta kilo kaybetmese bile risk hızla düşüyor”. Diğer bir araştırma da aşırı kilolu hastaların belli bir kısmının sağlık durumlarının gayet normal olduğunu ve yüksek kalp riski de taşımadıklarını göstermiş. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ