Deprem Travma Psikolojisi

Şirket ve bebeğinizi nasıl büyütürsünüz

Kadınlar, aynı anda hem hızla büyüyen bir teknoloji şirketi kurmanın hem de çocuk yapmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor. İşte şirket ve bebeğinizi beraber büyütmenin yolları.

Şirket ve bebeğinizi nasıl büyütürsünüz

Kadınlar, aynı anda hem hızla büyüyen bir teknoloji şirketi kurmanın hem de çocuk yapmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor. İşte şirket ve bebeğinizi beraber büyütmenin yolları.

Sayıları fazla olmayan bir grup kadın, aynı anda hem hızla büyüyen bir teknoloji şirketi kurmanın hem de çocuk yapmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor. Ancak Send the Trend şirketinin kurucusu ve müdürü Divya Gugnani, yoğun bir erkek egemenliği altındaki yatırım dünyasının büyük kısmının, buna hâlâ kuşkuyla baktığını söylüyor. Gugnani'nin aksesuar ve güzellik malzemeleri satmak için kurduğu bu e-ticaret sitesi, evlere televizyon üzerinden satış yapmakta uzmanlaşan QVC tarafından satın alındı. Gugnani Mayıs'ta doğan oğluna hamile kalmadan önce, yatırımcılardan 3 milyon dolar toplamış. Gugnani, "Para toplamaya çalışan tanıdığım tüm kadınlar, bunu çocuk yapmadan önce halletti. Genç teknoloji şirketlerinin dünyasında, hamile kadınlara karşı topyekûn ayrımcılık var" diyor. Ayrıca hamileliği ve anneliği yatırım sürecinin odak noktası haline getirmenin, çağdışı bir düşünce tarzı olduğunu ekliyor. Sayıları erkek meslektaşlarından az olan kadın girişimciler, onlardan daha az para topluyor.

0-6 YAŞ ÇOCUK GELİŞİMİ

Ewing Marion Kauffman Vakfı'nın yenilikçiliği geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Lesa Mitchell, hızlı büyüyen teknoloji şirketi kurucularının yüzde 10'unun kadın olduğunu ve bunların "sermayeye erişemedikleri için erkeklerden yüzde 70 daha az para toplayabildiğini" söylüyor. 300 milyon dolar değerindeki halka açık medya şirketi XO Group'un üç çocuk annesi kurucusu Carley Roney'ye göre girişim sermayecileri, bir girişimcinin hamileliğinin veya anneliğinin önemli olmadığını ve en önemli faktörün iyi fikirler ile yönetim olduğunu iddia ediyor. "Ama kapalı kapılar ardında bunların da dikkate alındığını rahatlıkla söyleyebilirim" diyen 43 yaşındaki Roney, bu yüzden hem şirket kurup hem de çocuk doğurduğu dönemin başında, bebeğin tamamen gizli tutulduğunu söylüyor. Fazla kurumsal altyapısı olmayan genç bir teknoloji şirketinin kurucuları, genelde en az beş kişinin işini yapar. Roney bunu "Şirket kurucusu iseniz, bu iş dışında hiçbir şeye zaman ayırmamanız beklenir. Bunu yapmıyorsanız, kendinizi şirkete adamadığınız düşünülür" diye açıklıyor. Elbise ve aksesuar kiralayan 2.5 milyon üyeli Rent the Runway internet sitesinin kurucularından 28 yaşındaki Jennifer Fleiss, geçen yıl doğum yapmadan önce 15 milyon dolarlık girişim sermayesi toplamış. Fleiss, şirketinin kuruluş aşamasında finansörler ararken hamile kalmış olsaydı ne yapacağını söylüyor: "Bu gerçeği nasıl anlatacağım konusunda danışmanlarla ve rehber kişilerle görüşürdüm" diyor. Fleiss, "Erkeklerin aileye bakma konusunda kadınlarla tıpatıp aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiği görüşünü paylaşmıyorum" diyor.

BEBEĞİNİZLE DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Fleiss çocuk emzirmenin ve vücudun toparlanma sürecinin, kadının işten daha uzun süre uzak kalmasını gerektirdiğine dikkat çekiyor. California'daki Kleiner Perkins Caufield & Byers adlı girişim sermayesi şirketinin ortağı Aileen Lee, konuyu şöyle açıklıyor: "Kişi ameliyat olduğunda, bu onu işten birkaç ay uzak tutar. İster kadın ister erkek olsun, bu iyi düşünülmesi gereken bir şeydir. CEO'nun veya vizyoner bir kişiliğin işten üç ay uzak kalması nasıl etkiler yaratır?". Lee hamileliği olumsuz bir şey olarak görmediğini ve şirketlere uzun vadeli destek verdiğini söylüyor. Portföyündeki 11 şirket içinde, Rent the Runway dâhil üçünün yöneticisi çocuklu kadınlar. Yıllık geliri 100 milyon doları geçen, San Francisco merkezli sosyal satış şirketi S tella & D ot'un k urucusu v e CEO'su Jessica Herrin'in iki kızı var. 39 yaşındaki Herrin, "İki küçük çocuğa hâlâ baktığım dönemde, bir girişim sermayesi kuruluşunun şirketimi ne zaman ve hangi hızla büyütmem gerektiğini belirlemesini istemedim" diyor. Herrin bunun yerine, bir önceki şirketi WeddingChannel.com'u destekleyen birkaç bireysel yatırımcıyla görüşerek 350 bin dolar toplamış. (WeddingChannel 2006'da XO Group tarafından satın alındı.) Herrin çeki kabul etmeden önce, yatırımcı Radar Partners'tan Doug Mackenzie'ye, "Bu şirket başlangıçta olması gerektiğinden yavaş büyüyecek. Çünkü Cumaları, kızımla yüzme kursuna gitmek istiyorum" demiş. Fleiss, Roney ve Gugnani'nin kocaları, sorumluluk gerektiren işlerde çalıştıkları için çocuklara bakamıyor. Ancak çocuk bakımı için geniş maddi imkânları var. Herrin ve diğer kadınlar, çocuklara bakmak koca bir ordunun (dadılar, akrabalar, arkadaşlar, destekleyici eşler ve çocuk bakıcıları) çalıştığını söylüyor. İş yerine yürüme mesafesinde oturmak da yararlı oluyor. Yatırımcılar kadınların kurduğu şirketlere yatırım yapmazlarsa, zararlı çıkabilirler. Kleiner Perkins'ten Lee, "Kadınlar web ve mobil iletişim şirketlerini geliştirme konusunda muazzam bir güç olacak" diyor. Ya da Roney'nin ifade ettiği gibi, "Kadınlar, ekonomimizin işlemesini sağlayan kadınlar için en iyi fikirleri üretecek" diyor. THE NEW YORK TIMES
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al