Sinir ve stres elleri titretiyor

Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Çam, sinirlilik hali ve stresin el titremesini arttırdığını söyledi.

Sinir ve stres elleri titretiyor
Paylaş:

Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Çam, sinirlilik hali ve stresin el titremesini arttırdığını söyledi.

Haber3Uzman Dr. Çam, "Sinir ve stres, el titremesini artırmakta ve kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Çoğu kişi titremeyi ilk kez, yemek yerken, yazı yazarken, dolu bir fincanı taşırken ya da kaşıkla çorba içerken titremeyi fark eder" dedi. Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Çam, yaptığı açıklamada, sinirlilik hali ve stresin el titremesini arttırdığını söyledi. Dr. Mustafa Çam, büyük oranda ellerde görülen titremenin, istemsiz, nispeten ritmik, amaçsız dalgalanma hareketleri olarak göze çarptığına dikkat çekti. Dr. Çam, "Sinir ve stres, el titremesini artırmakta ve kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Şiddeti, fizyolojik ve psikolojik faktörlere bağlı değişkenlik gösteren titreme, çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Bunlar arasında, titremenin sıklık ve şiddeti, ritmik olup olmadığı, hareket ve istirahatle ilişkisi, altta yatan hastalık gibi nedenler sayılabilir. Bunların yanında yorgunluk, özgüven, sıcak, soğuk, ilaç, alkol ve madde kullanımı da dikkate alınmalıdır. Titreme tek ve iki yanlı olabilir. Sıklıkla elleri etkilemekle birlikte kol, bacak, dil, göz kapakları, çene, baş ve nadiren tüm vücut titremeye katılabilir" diye konuştu.

GENETİK DE OLABİLİR

Titremenin halk arasında en çok parkinson hastalarında olduğunun düşünüldüğü ancak genetik özelliği olan ve ’esansiyel tremor’ olarak adlandırılan el titremelerinin de oldukça sık görüldüğünü belirten Dr. Çam, bu titremenin erken dönemlerde aralıklarla meydana geldiğini söyledi. Dr. Çam, "Çoğu öncelikle kollarda ve tek taraflı başlar. Dudak ve çeneyi de etkileyebilir, dişlerde tıkırdama hissedilebilir. Ciddi durumlarda tüm vücudun sallanmasına neden olur. Hareket halinde ortaya çıkan tremor ise aksiyon ve postür tremoru olarak adlandırılabilir. Bu iki terim sıklıkla birbirinin yerine de kullanılabilmekte olup kol, bacak ve gövde aktif olarak belli pozisyonlarda tutulduğunda ortaya çıkar. Aktif hareket boyunca devamlılık gösterir" dedi. Hareket halinde ortaya çıkan titremenin de aksiyon tremoru olarak adlandırıldığını vurgulayan Dr. Çam, "Bir iş yaparken ortaya çıkar. Bu durumdaki çoğu hasta sinirli zannedilir. Elleriyle hassas iş yapanlar, hastalığı daha erken fark eder. Çoğu kişi ilk kez yemek yerken, yazı yazarken, dolu bir fincanı taşırken, kaşıkla çorba içerken titremeyi fark eder. Bu durumlarda yazı titrek ve düzensizdir. Ses etkilenebilir. Gerginlik ve stres şikayetleri artabilir" ifadelerini kullandı. DHA