Deprem Travma Psikolojisi

Sınavlar kolay soruyla başlamalı

Üniversite sınavında ilk soruların zorluğundan yakınan öğrenciler duruma tepki gösterirken, Prof. Dr. Nevzat Tarhan “sınavlar kolay soruyla başlamalı” dedi.

Sınavlar kolay soruyla başlamalı

Üniversite sınavında ilk soruların zorluğundan yakınan öğrenciler duruma tepki gösterirken, Prof. Dr. Nevzat Tarhan “sınavlar kolay soruyla başlamalı” dedi.

Üniversite sınavında ilk soruların zorluğundan yakınan öğrenciler duruma tepki gösterirken Prof. Dr. Nevzat Tarhan zor sorularla başlayan sınavlarda öğrencilerin motivasyonunun düştüğünü söyledi. Tarhan sınavların kolay sorularla başlaması gerektiğini kaydetti. Üniversite adayları LYS maratonunu geride bıraktı. Hafta sonu tamamlanan sınavların ardından öğrenciler rahat nefes aldı şimdi ise tercih dönemini bekliyor.

Sınavda hatalı soruların olduğunu iddia edenler kadar sınavın zorluğundan yakınan öğrenci ve akademisyenler de var. Öyle ki iddialara göre bazı bölümlerin ilk soruları oldukça zor diyenler ağırlıkta. 

Konuya ilişkin HABERTÜRK Televizyonu’nda yayınlanan “Eğitim ve Yaşam” programında Müge Arda’nın sorularını cevaplayan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan zor sorularla başlayan sınavlarda öğrenci motivasyonunun kırıldığına vurgu yaptı. İlk soruların kolay olması gerektiğinin altını çizen Rektör Tarhan gerekiyorsa soruları hazırlayan heyetin danışmanlık hizmeti alabileceğini söyledi. Tarhan; “Başlangıçta zor sorular sormak kaygısı yüksek çocuklarda motivasyon kırıcı etki yapıyor. İlk dakikada çok kötü soruyla başlandığında başarı baskısı da taşıyan adayda oluşan başarısızlık korkusu o kişide bildiklerini yapamama gibi bir durumu ortaya çıkaracaktır. Halbuki kolay sorular başlangıçta olmalı. Böyle bir danışmanlık desteği gerekli. Çünkü çocuk ruh sağlığı açısından durum olumsuz.” VİDEO İÇİN…

 Şaban Özdemir (NPGRUP)  

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kısa ve uzun süreli hedefler motivasyonu artırıyor.
  • Psikiyatri profesörü Nevzat Tarhan’dan sınav arifesinde olan üniversite adaylarına hayati önerilerde bulundu.
  • Üniversite adayları, 18-19 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek YKS sınavı için son hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gençler için hayatlarının önemli bir dönüm noktası olan YKS öncesinde ünive
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Sınav kaygısı yaşamak normaldir. Kaygının kontrol edilemez sınırda olması sorundur." dedi.
  • Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Korkusu Nedir? Sınav Korkusu ve Sınav Heyecanı Nasıl Geçer? Sınav heyecanı nasıl yenilir? Sınav Korkusu Nasıl Geçer? Sınavd
  • Randevu Al