Deprem Travma Psikolojisi

Sınavda başarıyı böyle yakalayın!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan sınavda başarının yollarını anlattı.

Sınavda başarıyı böyle yakalayın!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan sınavda başarının yollarını anlattı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bahçelievler Eğitim ve Kariyer Günleri’nde sınava hazırlanan öğrencilerle buluştu. Bine yakın öğrenci ve öğretmenin katıldığı “Sınav Yolunda” isimli konferansta Tarhan, başarının ipuçlarını anlattı. Meslek tercihi ve kariyer bahcelievler_egitim_kariyer_gunleri_nevzattarhanplanlamasında başta öğrenciler olmak üzere velilere ve tüm katılımcılara ışık tutması amacıyla Bahçelievler Eğitim ve Kariyer Günleri başladı. Siyavuşpaşa Spor Kompleksi’ndeki etkinlikte Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, öğrenci ve öğretmenlere “ Sınav Yolunda” başlıklı konferans verdi.bahcelievler_egitim_kariyer_gunleri_nevzattarhan1 Bahçelievler Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen etkinlikte Üsküdar Üniversitesi’nin standında değişen ihtiyaçlar, yenilenen meslekler ve bölümler üniversite adaylarına tanıtılırken Tarhan öğrencilere sınavlarda başarının püf noktalarını anlattı. Sınav heyecanının kişide sinirlilik, huzursuz, gerginliğe neden olduğunu, fiziksel belirtiler olarak sık sık nefes alma, idrara çıkma, uykusuzluk ve titreme halleri gözlemlendiğini ifade eden Tarhan, adaylara hayat kurtaracak önerilerde bulundu. Kişilerin sınav döneminde olumsuz yüzlerce düşünceye maruz kalabildiğini belirten Tarhan, bu düşüncelerin, sınava odaklanmayı engelleyecek, abartılı olması halinde kişilere zarar verebileceği uyarısında bulundu. Kaygıyı kişinin zihninde çözebileceğini kaybahcelievler_egitim_kariyer_gunleri_nevzattarhan2deden Tarhan öğrencilerin, başarısızlık, yapamamak, çevremdekiler ne der gibi düşüncelerden uzaklaşması gerektiğini söyledi.   Tarhan öğrencilerin olumsuz düşünceler yerine sınav ne zaman, bu süreçte neler yapmalıyım, günlük kaç soru çözmeliyim, gerekli önlemlerimi aldım mı?…vs. süreç odaklı düşünebilmeli” dedi.    
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Telefon bildirimlerinizi sınırlayın, farklı soru stilleri görün!
  • Kısa ve uzun süreli hedefler motivasyonu artırıyor.
  • Psikiyatri profesörü Nevzat Tarhan’dan sınav arifesinde olan üniversite adaylarına hayati önerilerde bulundu.
  • Üniversite adayları, 18-19 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek YKS sınavı için son hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gençler için hayatlarının önemli bir dönüm noktası olan YKS öncesinde ünive
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Sınav kaygısı yaşamak normaldir. Kaygının kontrol edilemez sınırda olması sorundur." dedi.
  • Randevu Al