SİMETRİ TAKINTILI MISINIZ?

SİMETRİ TAKINTILI MISINIZ?

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Yaşadığınız ortamda her şeyi düzenleme gereksini mi duyuyorsunuz? Kendinizi tutamıyor, girdiğiniz ortamda değişiklik mi yapmak istiyorsunuz? Dolu kül tabağı görünce siz de mi çöp kutusu arıyorsunuz? Binaların birbirine paralel, arabaların ise aynı tip ve renkte olmaması sizi de mi rahatsız ediyor? Eğer bu ve benzeri belirtiler sizde de görülüyorsa SİMETRİ TAKINTILI olabilirsiniz…

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE tv ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "SİMETRİ TAKINTISI" enine boyuna masaya yatırılıyor.

Simetri takıntılılar, yaşadıkları ortamlarda her şeyi belli ölçülerde düzenleme gereği duyarlar. Benimsedikleri düzende yapılan değişimleri çabucak fark edip eski haline getirirler. Girdikleri ortamda çeşitli değişiklikler ve düzenlemeler yaparlar. Yerdeki en küçük bir kırıntıyı/çöpü görüp alırlar, kül tabaklarını temizlerler. Bazı kişiler ise müdahale edemedikleri bazı düzensizlikleri gördükçe ve düşündükçe rahatsız olurlar. Binaların birbirine paralel olmaması, yolların düz olmaması, ağaçların aynı boyda olmaması, arabaların aynı tip ve renkte olmaması vb. durumlar bu kişileri huzursuz eder.

NPGRUP uzmanlarının gündeminde bu gece "SİMETRİ TAKINTI" olacak. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Doktor Semra Baripoğlu ve NPİSTANBUL Hastanesi psikoloğu  İhsan Öztekin konuyu irdeleyecek.

-Takıntı nedir?
-En çok görülen takıntılar nelerdir?
- Takıntı beyinde hangi alandan kaynaklanır?
- Burada ailenin yetişme tarzının etkisi var mıdır?
- Hangi tutumlarla karşılaşanlarda bu durum bir risktir?
- Birlikte görüldüğü diğer durumlar hangileridir?
- Bu takıntıyı yaşayan kişiler yakınları ile rahat bir iletişim kurabilirler mi?
- Akraba ziyareti, bayram gezmeleri vs yapabilirler mi?
- Bu kişiler tedavi için gelirler mi?
- Kadın erkek açısından fark var mı?
- Bu takıntı ailede fark edildiğinde ne yapmalılar?
- Erken tadavi istemenin yararı nedir?
-Tedavisi ve terapisi... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek.  


Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.
Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al