ŞİMDİ DE SEKSOMNİYAK HASTALIĞI YAYGINLAŞIYOR

ŞİMDİ DE SEKSOMNİYAK HASTALIĞI YAYGINLAŞIYOR

ŞİMDİ DE SEKSOMNİYAK HASTALIĞI YAYGINLAŞIYORABD’de yaygınlaşan "seksomniyak" hastalığı, giderek adından daha çok söz ettirmeye başladı. Uyurgezerlik gibi bir rahatsızlık olan seksomniyak hastası bir kişi, uzmanların belirttiğine göre "yürür gibi seks de yapıyor". ABD’de bazı tecavüz vakalarında bu hastalık dikkate alınmaya başladı.

VANESSA Otts, sık sık ve gecenin orta yerinde, "uyku halindeki" kocası Tyson Otts’ı zor ve cebir kullanarak kendisiyle seks yapmaya çalışırken buluyor. Tyson ise uyandığında bunların hiçbirini hatırlamıyor. Tyson Otts, uyumaya başladıktan sonra seks yapmayı seviyor, uyandığında ise "Ben böyle birşey yapmam, olamaz" diye diretiyor.

DERİN UYKU SIRASINDA

Uzmanlar, bu duruma "seksomniyak hali" adını veriyorlar. Ünlü Cleveland Kliniği’nden Nancy Foldvary, "Bu durum çok ciddi" diyor ve sorunun giderek yayıldığına işaret ediyor. nancy Fodvary, derin uyku durumda olan birinin "yürüdüğü gibi seks de yaptığını" ve mahkemelerin bazı tecavüz vakalarında bunu dikkate aldığını ifade etti. New Hampshire Üniversitesi’nden Mike Mangan da, "İnsanlar uyku halinde her türlü çılgınlığı yapabilir" dedi.

KORTEKS KAPALIYKEN

Uzmanlara göre bu ciddi sorun, "vücut" ile "beyin" arasındaki bağlantının kopmasından kaynaklanıyor. Mike Mangan, "Seks arzusuyla hareket eden vücut, beynin korteks bölümü kapalı durumdayken harekete geçiyor ve kişiyi yönlendiriyor" diyor. Korteks, beynin insan davranışlarının rasyonel denetiminden sorumlu bölümü.

KADINLARDA DA VAR

Kadın erkek çok sayıda kişinin bu sorunu doktora götürmekten kaçındığı ifade ediliyor. Lori ve Bob Norman çifti, gündüzleri çok mutlu ve barışçıl bir yaşam sürdürüyorlar. Ancak gece oldu mu hayat değişiyor. Lori, sık sık kocasını kendisine vururken durdurmak zorunda kalıyor. Bob Norman, uyurken eşini tekmeliyor ya da yastıkla vuruyor. Norman çifti, önce yataklarını değiştirdi, sonra da ayırdı. Gündüzleri meditasyon yapan Bob, geceleri "Eşi için dehşet verici bir yaratık" haline geliyor.

PARKİNSON HABERCİSİ

Doktorlar, Bob Norman’ın sorununa "RBD" tanısı koydu. Uykunun "REM" diye adlandırılan kesitinde insanlar paralize oluyor. Ancak, RBD sorunu olanlarda bu mekanizma çalışmıyor ve gördükleri rüya ya da kábusu hareket ederek yaşama geçirebiliyorlar. Nancy Foldvary, "Bu bir uyku hastalığı. Uyanmıyor. Rüyasına göre eşini düşman gibi görebiliyor" dedi. RBD’nin çok daha ciddi olan Parkinson hastalığına giden yolda "bir durak" olduğu da belirtiliyor.

Nancy Fodvary, uyku halindeki şiddetin diğer hastalıkların habercisi olduğunu kaydetti. Uyku halinde seks ve şiddet sergileyenler için bazı ilaçlar mevcut, ancak bu ilaçların etkileri hálá çok sınırlı. Öyle ki, yataklarını ayırmış olmalarına rağmen, gündüzlerin barış dolu adamı Bob Norman, uykusu sırasında, eşi Lori’nin yatağına kadar gidip karısını tekmelemeye devam ediyor.
Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al