SIKINTI SEKSİ DE VURUYOR

SIKINTI SEKSİ DE VURUYOR

Habertürk

Erkekler sorun yaşamalarının nedeni olarak geçim sıkıntısını gösteriyor. İşte başlatılan kampanya ve cevaplar.

 


Türk Androloji Derneği, sertleşme sorunu ve tedavi yöntemleri hakkında kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla geniş kapsamlı bir kampanya başlattı. Bir ilaç firmasının desteğiyle hayata geçirilen "Mazerete Son" adlı kampanyanın hedefi, hastalığın tedavi yöntemlerini kamuoyuyla paylaşarak hastaların çözüm için doktora danışmalarını sağlamak. Kampanya öncesi yapılan araştırma, sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin yüzde 86'sının sertleşme sorununu kimseye danışmadığını ortaya koydu. Soruna neden olarak gösterilen mazeretlerin başında ise geçim sıkıntısı geliyor.

Konuyla ilgili konuşan Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, "Sertleşme sorunu ülkemizde sık rastlanan bir hastalıktır. Bugün Türkiye'deki 40?70 yaş arası erkeklerin yüzde 69,2'sinde görülmektedir. Bu hastaların yüzde 33,2'si hafif, yüzde 27,5'i orta, yüzde 8,5'i ise ağır derecede sertleşme sorunu olan kişilerdir" dedi.

Kampanya öncesi İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da yapılan pilot çalışmada, sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin yüzde 86'sının bu sorunu kimseye danışmadığını gördüklerini söyleyen Prof. Kadıoğlu, "Araştırmaya göre, kadınların yüzde 79'u ve erkeklerin de yüzde 86'sı sertleşme sorununu kimseyle konuşmayı tercih etmezken, kadınlar konuyu daha çok arkadaşlarıyla konuşuyor.

Erkeklerin yüzde 77'si tedavi için hiçbir şey yapmıyor. Araştırmadan çıkan sonuçlara göre tedavi gördüğünü söyleyen erkeklerin yüzde 58,3'ü ilaç kullandığını belirtirken yüzde 22,2'si beslenmesine dikkat ettiğini, yüzde 19,4'ü sigarayı bıraktığını yada azalttığını, yüzde 11,1'i ise alkolü ya bıraktığını, ya azalttığını ve spor yaptığını belirtiyor" dedi.

Öte yandan, erkeklerin yüzde 51'i sertleşme sorununu eşleriyle hiç konuşmuyor, yüzde 45'i ise sorunun ilişkilerini etkilediğini düşünüyor. Kadınların ise yüzde 29'u sertleşme sorunu nedeniyle ilişkilerinin etkilendiği görüşünde. Araştırmaya göre sertleşme sorunu yaşandığında hissedilen en yoğun duygu utanma.

Erkekler ayrıca başarısızlık ve yaşlılık duygusunu da yoğun olarak hissettiklerini söylüyor. Erkekler sertleşme sorunu yaşamalarının en büyük nedeni olarak geçim sıkıntısını, gerekçe gösterirken, kadınlar sorunun temel nedenini günlük yaşam stresine bağlıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al