ŞİKÂYETTE ERKEK DOKTOR ÖNDE

ŞİKÂYETTE ERKEK DOKTOR ÖNDE

Habertürk

Adli Tıp Kurumu’nun 2010 yılı verilerini yansıtan sonuçlarda, ilginç sonuçlar ortaya çıktı. İşte doktorlara ilişikin sonuçlar.

 

 
ADLİ Tıp Kurumu’nun 2010 verilerini yansıtan sonuçlar hastalar tarafından suçlanan erkek hekim oranının yüzde 86, kadın hekim oranının ise yüzde 14 olduğunu ortaya koyuyor.

Bir yılda haklarında suçlama olan 707 hekimden 263’ünün soruşturması ceza ile sonuçlandı. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Yorulmaz, “Bu hatalar birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabiliyor, önlenmesi içinse öncelikle analiz edilmesi gerekiyor” diyor ve bu durumun önündeki en büyük engelin cezalandırmaya dayalı sistem olduğunu söylüyor.

Doç. Yorulmaz, “malpraktis” adı verilen tıbbi uygulama hatalarının; hekimlerin yaşları, çalışma ortamı, yeni bilgileri izleme dereceleri, uzmanlık dalları, akademik durumları, cinsiyetleri ve tıp fakültesinden mezuniyet yıllarıyla bile ilişkili olabildiğini kaydediyor.

İLETİŞİM ÇÖZÜYOR


Hekimlerin cinsiyeti, doktor hatalarının ortaya çıkmasında bir parametre kabul edilmiyor ve erkek hekimlerin daha az bilgili ya da yetenekli oldukları anlamına gelmiyor. Buna karşılık, olumlu hasta-hekim ilişkisi, iddiaların ve istenmeyen sonuçların oranını azaltıyor. Hekimin erkek olması ise iddialar açısından bir risk faktörü olarak görülüyor. Tüm çalışma ve araştırmalar kadın doktorların iletişim becerileri konusunda daha başarılı olduklarını ortaya koyuyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al