SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR

SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR

Hürriyet Aile

Bebekler hastalıklara karşı daha korumasız oldukları için sık sık rahatsızlık yaşayabiliyorlar. İşte öneriler...

 


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Anıl Yeşildal, bu durumlarda ailelerin neler yapması gerektiği hakkında bilgiler veriyor.

KAFA DERİSİ KABUKLANMASI


Kafa derisi kabukları bebeklerde sık görülen bir durumdur. Kuru beyaz ya da sarı pullar kafa derisi üzerinde bir kabuk oluşturur. Genellikle pH değeri ayarlı bebekler için özel hazırlanmış şampuanlar kullanmak konak oluşumunu önlediği gibi, olduktan sonra da düzelmesine yardımcı olur. Bununla birlikte yıkama öncesi başa zeytinyağı ve karbonat ile hazırlanmış doktorunuzun önereceği bir karışım da sürülebilir. Bunu 5-10 dakika beklettikten sonra, yumuşak bir tarakla bu kabuklar özenle kaldırılır ve arakadan yıkanır. Bu işlemi haftada 2-3 kez tekrarlamak genellikle yeterli olacaktır.

DERİDE YARIK VE KESİKLER


Eğer yaranın dikilmesi gerekmiyorsa ve ağır şekilde kanamıyorsa, yarayı yumuşak bir sabun ve suyla yıkayın sonrada hafif dokunmalarla kurulayın. Antiseptik sıvı ile temizledikten sonra yara bandıyla kapatın. Eğer herhangi bir enfeksiyon belirtisi görülürse ( kızarma, kabarma) çocuk doktorunuza başvurun.

HAFİF YANIKLAR

Acıyı dindirmek için etkilenen bölgeye soğuk su uygulayın (Buz kullanmayın çünkü deri dokusuna zarar vererek daha fazla rahatsız edecektir). Deriyi korumak için yanık kremi sürmek faydalı olabilir. Eğer kabarcıklar oluşursa patlatmayın çünkü açık kısımlar kolayca mikrop kapabilir. Yaygın yanıklar, yüz ve el yanıkları mutlaka bir sağlık kuruluşunda tedavi edilmelidir.

GÜNEŞ YANIKLARI


Yazın bebekler ve çocuklar güneşe maruz kalacağı zaman 30 ve üstü koruyucu faktörlü bebekler için özel güneş kremiyle korunmalıdırlar. Bunun dışında bebeğinizi direk güneş ışığına maruz bırakmayın ve koruyucu giysiler giydirin. Özellikle şapka, sıcak çarpmasını önlemede faydalı olacaktır.

En doğrusu güneşin dik geldiği 11:00-16:00 arası bebeği gölge bir yerde bulundurmaktır. Tüm bu önlemlere rağmen bebeğiniz güneş yanığı olursa, acıyı hafifleten bazı jel veya solüsyonlar hatta hafif ağrı kesici şurup veya fitil de kullanabilirsiniz. Ancak kusma, aşırı halsizlik, uyuklama ya da ateş gibi sıcak çarpması belirtileri ortaya çıkıyorsa acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

HAŞERE ISIRMALARI


Çoğu böcek ısırmaları ve sokmaları sert kabarıklıklar şeklinde görülür. Arı sokmalarında, arının iğnesini steril bir cımbız veya iğneyle yavaşça çıkarın. Acıyı dindirmek için soğuk kompres uygulayın (Çocukların çoğunun arı sokmalarına karşı alerjisi vardır-eğer hızlı şişme ya da solunum güçlüğü varsa acil olarak tıbbi yardıma başvurun). Sivrisinek ısırmaları özellikle bebeklerde sık görülür. Bebeklerin kanındaki hemoglobin haşereleri çeker. Isırığı temizleyin ve kurulayın, sonra da deriyi rahatlatıcı krem sürün. Tırnak çizilmelerini önlemek için çocuğun tırnaklarını kesin ve temiz tutun.

ZEDELENMELER

Zedelenen yerdeki uyuşma ve şişmeye karşı soğuk kompres uygulayın. Yaranın acısını dindirmek için ağrı kesicilerden yararlanın. Eğer çocuğunuzda uyuşma, hafıza kaybı varsa ya da kafasını çarpmanın ardından kusuyorsa tanı konulması için tıbbi yardıma başvurun.

 
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al