Deprem Travma Psikolojisi

Sihirli mantarın etken maddesi laboratuvarda üretildi

Almanya’nın Jena kentinde bulunan Friedrich Schiller Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, ilk kez olarak, sihirli mantarların etken maddesi olan “psilosibin”i laboratuvarda sentezlemeyi başardı.

Sihirli mantarın etken maddesi laboratuvarda üretildi

Sihirli mantarlar, doğal olarak psilosibin üretirler. Psikedelik (zihni açığa çıkaran) maddeler sınıfından olan bu halüsinojen kimyasal madde nedeniyle, sihirli mantar yiyen kişiler çeşitli halüsinatif deneyimler yaşar. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda, psilosibin maddesinin çöküntü (depresyon) ve kaygı bozukluğu (anksiyete) gibi psikolojik sıkıntıların atlatılmasında olumlu etkileri olduğu ortaya konmuştu. Fakat bu maddenin yapay olarak üretilmesi başarılamamıştı.

Araştırmacı Janis Fricke’nin başyazarı olduğu ve Angewandte Chemie dergisinde yayımlanan makalede, bilimciler ilk kez olarak psilosibin maddesini, mantar yetiştirmeye gerek kalmadan, yapay olarak üretmeyi başardıklarını duyurdular. Söz konusu kimyasal maddeyi sentezlemek için gereken enzimleri yalıttıklarını yazan ekip, laboratuvarda psilosibin üretiminin reçetesini bulmuş oldu.

İnsanlar, binlerce yıldan bu yana, bazı mantarları yemenin ilginç etkiler yaratabildiğinden haberdar. Bu mantarlardaki psikoaktif (zihinsel etkiyi yaratan) bileşenlerin yalıtılması ise 1958 yılında, Albert Hofman’nın çalışmaları sonucu gerçekleşti. O zamandan beri, çok sayıda bilimci mantarların psilosibin maddesini tam olarak nasıl ürettiğini anlamaya çalıştı. Eğer bunu anlayabilirlerse, maddeyi kendileri de laboratuvarda yapabilir ve tıbbi amaçlı kullanım şansı bulabilirlerdi. Çabalar şimdiye dek sonuçsuz kaldığından, sihirli mantarların etkilerinden kontrollü bir şekilde yararlanılamıyordu. (Bkz. Sihirli Mantarların Kontrolsüz Etkileri Kontrollü İyileştiriciye Dönüşebilir mi?)

Mantarların psilosibini doğal olarak nasıl ürettiğini bulmak için araştırmacılar iki temel sihirli mantar türünün genomlarını diziledi. Bu sayede, psilosibin üretimini sağlayan enzimlerin üretiminden sorumlu genler belirlendi. Ardından, elde ettikleri bulguları doğrulamak ve sentezin oluşum sıralamasını anlamak için mantargil ve bakteri örnekleri üzerinde düzenleme yaptılar. Çalışma sonucunda, süreçle ilgisi olan dört enzim saptandı. Psilosibini laboratuvarda üretmek için ise bu enzimlerden üçünün (PsiD, PsiK ve PsiM) yeterli olduğu anlaşıldı.

Bu bilgiye dayanarak, araştırmacılar psilosibin üretimi için “tek adımlı tepkime” (İng. one pot reaction) formülü çıkardı; yani doğada yavaş yavaş ve sırayla gerçekleşen bir sürecin daha hızlı bir şeklini ortaya koydular. Belirledikleri enzimler ve çıkardıkları tek adımlı tepkime reçetesi sonucunda, ekip ilk kez olarak psilosibini yapay olarak sentezlemeyi başarmış oldu. Çalışma sayesinde, büyük olasılıkla artık sihirli mantarların bu sihirli iksirinden tıbbi olarak yararlanılabilecek.

BİLİMFİLİ

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al