Sigarayı bırakarak neler kazanacağınızı biliyor musunuz

Beynin hücresel yapısında ve fonksiyonlarında kalıcı değişiklere neden olan bu nedenle de bir beyin hastalığı olarak kabul edilen sigara bağımlılığı, kişiye ve çevresine verdiği zararlarla biliniyor. Peki sigarayı bırakmakla neler kazanabileceğini biliyor musunuz?

Sigarayı bırakarak neler kazanacağınızı biliyor musunuz

Beynin hücresel yapısında ve fonksiyonlarında kalıcı değişiklere neden olan bu nedenle de bir beyin hastalığı olarak kabul edilen sigara bağımlılığı, kişiye ve çevresine verdiği zararlarla biliniyor. Peki sigarayı bırakmakla neler kazanabileceğini biliyor musunuz?

NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi, hizmete açtığı sigara polikliniğiyle sigarayı bırakmak isteyenlerin adresi oluyor. Doktor ve psikologlardan oluşan uzman bir kadro kişiye özel tedavi seçenekleriyle kişiyi sigaranın esaretinden kurtarıyor.

BAĞIMLILIK TEDAVİ MERKEZLERİ

Sigara polikliniği koordinatörü Doç. Dr. Esra Sağlam sigarayı yardım almadan bırakmanın mümkün olmadığına dikkat çekiyor. Sağlam ancak 100 kişiden bir kişinin sigarayı desteksiz bıraktığını belirtiyor. Sigara bağımlılığının beyin hücresel yapısında ve fonksiyonlarında kalıcı değişiklikler ile karakterize olan bir beyin hastalığı olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Sağlam sigarayı bırakmakla kişilerin sağlık, sosyal ve ekonomik birçok kazanımı elde edeceğinin altını çiziyor. İşte o kazanımlar:

SİGARAYI KOLAYCA BIRAKABİLİRSİNİZ

Sağlık Açısından Kazanımlar: -8 saat sonra; kandaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya İner, oksijen seviyesi normale döner. - 24 saat sonra; karbonmonoksit vücuttan tamamen atılır, akciğerler sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar. -48 saat sonra; vücuttaki nikotin tamamen temizlenir, koku ve tat duyularında artış kaydedilir. -72 saat sonra; nefes alma kolaylaşır, enerji seviyesi yükselir. -2-12 hafta sonra; kan dolaşımı daha sağlıklı olur, öksürük varsa azalır ve 3 ay içinde kaybolur, akciğer fonksiyonları % 30 artar. - 1 yıl sonra; kalp krizi geçirme, beyin kanaması damar hastalığı riski %50 azalır.

BEYİN NASIL ÇALIŞIR

-5-10 yıl sonra; Kanser riski %50 azalır. Felç olma riski, kalp hastalığı riski hiç sigara içmemiş olanlarla aynı düzeye gelir. Sosyal Açıdan Kazanımlar: -Çocuklar en çok anne ve babalarının sigara içmelerinden etkilenerek sigaraya başlamaktadırlar. Ebeveynler sigara içmeyerek onlara iyi ömek olabildiği gibi onları pasif içicilikten kurtarıp, başta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit, bronşit, astım başta olmak üzere sigara ile ilişkili hastalıklara yakalanma riskini azaltmış olurlar. -Giysilere, evlere, arabalara, sinmiş sigara kokusu sigara bıraktıktan sonra kaybolacağı için kişinin kendisine olan saygı ve güveni artacaktır. Sevdiklerine, çevresindeki insanlara ve topluma örnek kişi olacaktır. Ekonomik Açıdan Kazanımlar: -Sigaraya ayırdığınız para cebinizde kalacak, - Sağlık harcamaları en aza inecek. Kaç yaşında olursanız olun ya da ne kadar uzun süre içmiş olursanız olun, sigarayı bırakmak bundan sonraki ömrünüzü %50 oranında artıracaktır. Yaşam kaliteniz artacak, daha az hastalanacak ve daha sağlıklı yaşayacaksınız. Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • İntihar eyleminin sadece bireyi değil, ailesini, sevdiklerini ve zaman zaman içinde bulunduğu toplumu dahi etkileyebilen yıkıcı bir eylem olduğunu bel
  • Tatilin sona erip eve dönüşün başladığı bugünlerde uzun süren seyahatler çocukların sıkılmasına neden olabiliyor.
  • Malazgirt Zaferi’nin toplumsal birlik ruhunun öneminin vurgulanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Malazgirt ruhunun g
  • Randevu Al