Sigaraya karşı yeni umut

Uzmanlar araştırıyor: Beyindeki nöronların uyarılması tekniği nikotin bağımlılığından kurtulmada etkili bir yöntem olabilir.

Sigaraya karşı yeni umut

Uzmanlar araştırıyor: Beyindeki nöronların uyarılması tekniği nikotin bağımlılığından kurtulmada etkili bir yöntem olabilir.

sigaraUzmanlar yaptıkları deneylerde beynin manyetik alan kullanımıyla uyarılması tekniğiyle, beyindeki nikotin bağımlılığını “ortadan kaldırmayı” denediklerini aktarıyorlar. Nörobilim 2013 konferansına sunulan bulgular, bu tekniğin bağımlılığı gerçekten azaltabileceğini ya da sona erdirebileceğini gösteriyor. Ancak uzmanlar bağımlılık tedavisinde uygulamaya konmadan önce daha kapsamlı deneyler yapılması gerektiğini söylüyor. Kısaca TMS (Transcranial Magnetic Stimulation) diye anılan beyin fonksiyonlarını değiştirebilmek için nöronların uyarılması tekniği, halen depresyon tedavisinde kullanılıyor.

SİGARA BAĞIMLILIĞINDAN KURTULUN

YERLEŞİK TEPKİLEŞİMLER

İsrail’deki Ben Gurion Üniversitesi’nden bir uzman ekip, yaptıkları deneylerde, manyetik alanı, beynin nikotin bağımlılığıyla ilgili olduğu düşünülen iki bölgesi olan prefrontal korteks ve insula kortekse uyguladılar. Deneye katılan 115 nikotin bağımlısı üç gruba ayrıldı ve 13 gün boyunca kendilerine birinci gruba yoğun TMS, ikinci gruba düşük yoğunluklu TMS uygulandı, üçüncü gruba ise herhangi bir tedavi yapılmadı. Yüksek yoğunlukta TMS uygulananların diğer iki gruba göre sigarayı daha az içmeye başladıkları ve altı aylık deneyin sonunda bu grupta sigarayı tamamen bırakma oranının da daha yüksek olduğu görüldü. En yüksek başarı oranı ise manyetik alan tedavisi sırasında bağımlılara yanmış bir sigara gösterilmesi durumunda elde edildi. Bu grubun üçte biri altı ay sonra sigarayı tamamen bıraktı. Uzmanlar bu tekniğin beyindeki sigara içme isteği yaratan yerleşmiş fiziksel tepkileşimleri değiştiriyor olabileceğini söylüyorlar. BBC