SİGARAYA DEĞİL YAŞAMA SARIL

SİGARAYA DEĞİL YAŞAMA SARIL
Paylaş:

A.A

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği, yılbaşından bu yana, yurt genelinde yaklaşık 1 milyon uyarıcı afiş dağıttı.


Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, ÇETKODER, vatandaşların, dövizlerle, afişlerle sigara yasağına uymaya ve bu konuda daha dikkatli olmaya çağrılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. ÇETKODER, bu çalışma kapsamında, yıl başından bu yana yurt genelinde yaklaşık 1 milyon afişi ücretsiz olarak dağıttı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, sigaranın sadece havayı, çevreyi ve doğayı kirletmediğini, bunun yanında insan sağlığına da çok ciddi zararlar verdiğini söyledi.

Göktaş, sigaranın kanserden cilt sağlığına, ağız kokusundan diş eti hastalıklarına, öğrenme bozukluklarından hafıza zayıflığı ve erken bunamaya, damar sertliğinin hızlanmasından beyin ve kalpte damar tıkanıklığına kadar birçok hastalığa sebep olduğunu belirtti.
Gebelikte tüketilen sigaranın düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine de neden olduğunu ifade eden Göktaş, “Erken menopoz, rahim kanseri, kemik erimesi, vücutta uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma, kullanılan ilaçların etkisizleşmesi gibi de durumları ortaya çıkarır” dedi.

Mustafa Göktaş, insanların sağlıklı yaşaması adına ellerindeki imkan ve olanaklarla yurt genelinde gönüllüler aracılığıyla bu çalışmaları yaptıklarını ve herkesi duyarlı olmaya çağırdıklarını belirterek, “Lütfen her biri birer tüketici olan ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahip olan vatandaşlarımız kapalı alanlarda sigara içilmesi hususunda titiz davransınlar. İçilmesinin önüne geçmek hepimizin görevi” dedi.