SİGARA ZEKAYI DUMAN EDİYOR

SİGARA ZEKAYI DUMAN EDİYOR

Bugün

Sigara bağımlılarının beyinlerinin serebral korteks bölgesinde belirli bir incelme olduğu ortaya çıktı.

 


Beynin bu bölgesi lisan öğrenme, bilgi işleme ve hafızadan sorumlu. Sigaranın zararlarının ortaya çıkarıldığı araştırmalara bir yenisi daha eklendi Bıological Psychiatry, dergisi tarafından yapılan çalışmada 22 sigara bağımlısı ve fiyatı boyunca hiç sigara içmemiş 21 kişinin beyinleri incelendi.

Yaşlanmayı da hızlandırıyor Deneyde, sigara kullanan deneklerin beyinlerinin serebral korteks bölgesinde belirli bir incelmenin olduğu tespit edildi.

Bu azalma ise yaşlanma, zekâ düşüklüğü ve bilişsel yetilerde azalmayla doğrudan ilişkili. Araştırma ekibinden Simone Kühn, genellikle ilaç bağımlılığıyla ilişkili olduğu düşünülen orbitofrontal korteksteki incelmenin benzer şekilde sigaraya olan bağımlılığı da tetiklemesinin şaşırtıcı olduğunu söylüyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al