SİGARA SÜRECİ UZATIYOR

SİGARA SÜRECİ UZATIYOR

A.A

Sigara içen bir hastanın, hiç sigara içmeyen hastaya göre ameliyat sonrası yoğun bakımda kalma süresi daha fazla.

 


Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, günde bir veya 2 paket sigara içen bir hastanın, hiç sigara içmeyen hastaya göre ameliyat sonrası yoğun bakımda kalma süresinin 3 kat arttığını bildirdi.

Prof. Dr. Sönmez, yaptığı yazılı açıklamada, koroner kalp hastalıklarında, sigara içmenin en önemli hızlandırıcı faktörlerden biri olduğunu, doğrudan akciğeri etkilediği için ameliyat sonrasında ciddi komplikasyonlara neden olduğunu belirtti.

Sigara içen hastaların açık kalp ameliyatlarında çok endişe duyduklarını, bu hastaları ameliyata hazırlamak için 1 ile 3 haftalık bir program uyguladıklarını kaydeden Prof. Dr. Sönmez, sigara içmenin koroner kalp hastalıklarına zemin hazırladığını ve sigara içen hastaların ameliyat sonrası ciddi akciğer enfeksiyonları geçirdiklerini vurguladı.

Prof. Dr. Sönmez, şunları kaydetti:

“Günde bir ya da 2 paket sigara içen bir hastanın, hiç sigara içmeyen hastaya göre ameliyat sonrasında yoğun bakımda kalma süresi 3 kat artmaktadır. Sigara içmeyen hasta bir gece, sigara içen hasta ise 1 ile 3 gün yoğun bakımda kalıyor. Bu kişilerde akciğer enfeksiyonu gelişme riski çok yüksek olduğu için hastalar yoğun bakımda haftalarca kalabiliyorlar. Ayrıca sigara içen hastalar çok öksürecekleri için göğüs yaralarının ve göğüs kemiğinin iyileşmesi de ciddi şekilde sıkıntı yaratıyor.”

Ameliyat sonrasında hastaların tekrar sigaraya başlamaları konusunda hiçbir toleransın olmadığını bildiren Prof. Dr. Sönmez, sigaranın kadınlarda yaptığı tahribatın erkeklere göre çok daha fazla olduğunu, sigaranın östrojen hormonunu parçaladığını ifade etti.

Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al