SIFIRLANMASI ÇOK ZOR

SIFIRLANMASI ÇOK ZOR

DHA

Bakan  şiddetin dünya sorunu olduğunu belirterek, "Tamamen sıfırlanması çok zor olan bir konu" dedi.

 


Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, şiddetin dünya sorunu olduğunu belirterek, "Tamamen sıfırlanması çok zor olan bir konu. Esas olan şiddeti ortaya çıkaran sebepleri minimize etmek ya da ortadan kaldırmaktır" dedi.

Bakanlığıyla ilgili incelemelerde bulunmak amacıyla Adana’ya gelen Bakan Selma Aliye Kavaf, Valiliği ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan olduktan sonra Adana’ya 2’nci kez geldiğini bildiren Kavaf, "Türkiye’de kadına yönelik şiddet haberlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Şiddet kabul edilemez bir şey. Biz kadın, erkek, çocuk, insan olarak değerlendiriyoruz. Hiç kimsenin saçının teline zarar gelmesini istemeyiz. Ancak bütün dünyada olduğu gibi şiddet tüm dünyanın baş etmekte zorlandığı bir problem. Ancak, bu tamamen sıfırlanması çok zor olan bir konu. Bu ancak minimize edilebilir.

Hukuk devletinde yaşıyoruz öncelikle bununla ilgili yasal altyapının olması lazım. 2005’ten bu yana TCK ile ilgili, TCK’nın ilgili maddelerinden başlamak üzere ailenin korunmasına dair Medeni Kanun, bunları ilgilendiren Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yaptığımız protokoller çerçevesinde önleyici bir takım tedbirlere başvuruyoruz. Şunu unutmamak gerekir. Şiddet bir sonuç, biz sonuçlara müdahil oluyoruz. Şiddete uğradıktan sonraki insanların mağduriyetini giderip, hayatlarını gidermeye çalışıyoruz.

Esas olan şiddeti ortaya çıkaran sebepleri minimize etmek ya da ortadan kaldırmaktır. Sosyal problemler toplumun tüm tarafların katkısı ile çözülecek şeylerdir. Şiddeti olağanlaştıran, özendiren, normalleştiren, zihinsel altyapıyı oluşturacak her türlü argümanın son derece kontrollü bir şekilde insanlarla, çocuklarla, toplumla buluşturulması gerektiğine inanıyorum."

Kavaf, Zonguldak’ta eşi ölen madencinin kayınpederinden taciz görmesi konusunda, taciz zanlısı kayınpederin tutuklandığını bildirip, "Eğer tacize uğrayanın bizden bir talebi olursa, taleplerini değerlendirir ve yerine getiririz" diye konuştu.

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği’nin (KADER) "Mecliste 275 Kadın İstiyoruz" sloganıyla başlattığı projeyle ilgili görüşü de sorulan Kavaf, "Ben 2002’de Ak Parti’de siyasete başladım. Kadın kollarının kurucu genel başkanıyım. Türkiye’de ilk defa kadın teşkilatı olarak kadınları siyasete hazırladık. Siyaset okulu gibi çalıştırdık. Bunun mücadelesini verdik.

Şu anda burada olan kadın milletvekili arkadaşlarım, o dönemde kadın kolları il başkanıydı, ben genel başkandım. 2007’de seçildik. Şimdi milletvekili oldum. Ama biz sorumluluğumuzu terk etmedik. Bu konudaki mücadelemiz, kadınlara desteğimiz devam ediyor" dedi. Kavaf, "12 Haziran’da kadın milletvekili sayısında ciddi artış bekliyor musunuz?" sorusunu da, "Evet hedefimiz odur" diye yanıtladı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al