SIFIRLANMASI ÇOK ZOR

SIFIRLANMASI ÇOK ZOR

DHA

Bakan  şiddetin dünya sorunu olduğunu belirterek, "Tamamen sıfırlanması çok zor olan bir konu" dedi.

 


Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, şiddetin dünya sorunu olduğunu belirterek, "Tamamen sıfırlanması çok zor olan bir konu. Esas olan şiddeti ortaya çıkaran sebepleri minimize etmek ya da ortadan kaldırmaktır" dedi.

Bakanlığıyla ilgili incelemelerde bulunmak amacıyla Adana’ya gelen Bakan Selma Aliye Kavaf, Valiliği ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan olduktan sonra Adana’ya 2’nci kez geldiğini bildiren Kavaf, "Türkiye’de kadına yönelik şiddet haberlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Şiddet kabul edilemez bir şey. Biz kadın, erkek, çocuk, insan olarak değerlendiriyoruz. Hiç kimsenin saçının teline zarar gelmesini istemeyiz. Ancak bütün dünyada olduğu gibi şiddet tüm dünyanın baş etmekte zorlandığı bir problem. Ancak, bu tamamen sıfırlanması çok zor olan bir konu. Bu ancak minimize edilebilir.

Hukuk devletinde yaşıyoruz öncelikle bununla ilgili yasal altyapının olması lazım. 2005’ten bu yana TCK ile ilgili, TCK’nın ilgili maddelerinden başlamak üzere ailenin korunmasına dair Medeni Kanun, bunları ilgilendiren Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yaptığımız protokoller çerçevesinde önleyici bir takım tedbirlere başvuruyoruz. Şunu unutmamak gerekir. Şiddet bir sonuç, biz sonuçlara müdahil oluyoruz. Şiddete uğradıktan sonraki insanların mağduriyetini giderip, hayatlarını gidermeye çalışıyoruz.

Esas olan şiddeti ortaya çıkaran sebepleri minimize etmek ya da ortadan kaldırmaktır. Sosyal problemler toplumun tüm tarafların katkısı ile çözülecek şeylerdir. Şiddeti olağanlaştıran, özendiren, normalleştiren, zihinsel altyapıyı oluşturacak her türlü argümanın son derece kontrollü bir şekilde insanlarla, çocuklarla, toplumla buluşturulması gerektiğine inanıyorum."

Kavaf, Zonguldak’ta eşi ölen madencinin kayınpederinden taciz görmesi konusunda, taciz zanlısı kayınpederin tutuklandığını bildirip, "Eğer tacize uğrayanın bizden bir talebi olursa, taleplerini değerlendirir ve yerine getiririz" diye konuştu.

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği’nin (KADER) "Mecliste 275 Kadın İstiyoruz" sloganıyla başlattığı projeyle ilgili görüşü de sorulan Kavaf, "Ben 2002’de Ak Parti’de siyasete başladım. Kadın kollarının kurucu genel başkanıyım. Türkiye’de ilk defa kadın teşkilatı olarak kadınları siyasete hazırladık. Siyaset okulu gibi çalıştırdık. Bunun mücadelesini verdik.

Şu anda burada olan kadın milletvekili arkadaşlarım, o dönemde kadın kolları il başkanıydı, ben genel başkandım. 2007’de seçildik. Şimdi milletvekili oldum. Ama biz sorumluluğumuzu terk etmedik. Bu konudaki mücadelemiz, kadınlara desteğimiz devam ediyor" dedi. Kavaf, "12 Haziran’da kadın milletvekili sayısında ciddi artış bekliyor musunuz?" sorusunu da, "Evet hedefimiz odur" diye yanıtladı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al